Polityka społeczna w Polsce

Wiele osób słysząc o polityce społecznej nie wie, co ona tak naprawdę oznacza. Niektórzy uważają, że to ‘rozdawnictwo’, inni, że to ich nie dotyczy, a jeszcze inni, że to zabieranie im ich pieniędzy i przekupywanie innych przez rządzących. Tymczasem, polityka społeczna Warszawa, to bardzo złożona i skomplikowana kwestia.

Definicja polityki społecznej

Wpisując w wyszukiwarkę frazę ‘polityka społeczna definicja’ natrafimy na kilka różnych od siebie wyników, przedstawiające definicje pochodzące od Adolfa Wagnera, Adama Kurzynowskiego, Jana Rosnera czy Stanisława Rychlińskiego. Według najpopularniejszej z nich, polityka społeczna to: celowa działalność państwa, podmiotów samorządowych, związków zawodowych i innych organizacji, zmierzająca do poprawy ogólnych warunków pracy i bytu szerokich warstw ludności, a także stosunków społeczna - kulturowych, które prowadzą do optymalnego zaspokojenia potrzeb społecznych i indywidualnych ludności.

Za pomocą polityki społecznej powinny być usuwane wszelkie nierówności społeczne, a jej cele osiągnięte w ramach zrównoważonego rozwoju. Dotyczy ona wszystkich grup społecznych i ma prowadzić do takiej sytuacji, w której całe społeczeństwo funkcjonuje sprawnie i efektywnie. Do jej celów zaliczyć można zarówno ochronę socjalną, ład społeczny czy inwestycje w człowieka.

Polityka społeczna w Polsce

Polityka społeczna w naszym kraju prowadzona jest przez kilkanaście różnych podmiotów rządowych i samorządowych. Najważniejsze obszary polityki społecznej w Polsce to:

- polityka demograficzna i polityka rodzinna – realizowana np. poprzez programy Rodzina 500+, Maluch+, Karta Dużej Rodziny, Mama 4+. Odpowiada za nią Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

- polityka oświatowa – ogólna polityka dotycząca szkolnictwa. Odpowiada za nią MEN

- polityka kulturalna – szeroko rozumiane promowanie kultury, np. poprzez dofinansowywanie teatrów, imprez kulturalnych, kinematografii. Odpowiada za nią Ministerstwo Kultury.

- polityka ochrony zdrowia – czyli zabezpieczenie obywateli przed ryzykiem wystąpienia chorób, śmierci, inwalidztwa. Realizowana przez Ministerstwo Zdrowia.

- polityka mieszkaniowa – czyli dążenie do zapewnienia każdemu obywatelowi dostępu do własnego mieszkania, które jest podstawowym dobrem człowieka. W Polsce jest realizowane np. za pomocą programów Mieszkanie+, czy też wcześniej Mieszkanie dla Młodych, Mieszkanie na Swoim. Realizowana przez Ministerstwo Infrastruktury, ale też samorządy (mieszkania socjalne i komunalne), a także spółdzielnie mieszkaniowe.

- polityka zatrudnienia – realizowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pomocą np. zasiłków dla bezrobotnych, dofinansowania do kursów, pomocy w zakładaniu własnych firm.

- polityka zabezpieczenia społecznego i pomocy społecznej – czyli wszelkiego rodzaju sprawy związane z emeryturami i rentami, realizowana przez ZUS.

- polityka ochrony środowiska naturalnego – realizowana przez Ministerstwo Środowiska. Odnosi się do wszelkich spraw związanych z ochroną środowiska i wpływem jego degradacji na obywateli.

- polityka prewencji i zwalczania zjawisk patologii – realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, głównie przy pomocy służb policyjnych, ale też poprzez programy typu Niebieska Linia

- polityka migracyjna – wszelkie sprawy związane z imigracją i emigracją do/z naszego kraju.

Jak widać, polityka społeczna to bardzo szeroka dziedzina i dotyczy praktycznie każdego obywatela danego kraju w mniejszym lub większym stopniu.