Niedawno nasze miasto ponownie odwiedził redaktor Jan Stępień z Radia Kraków, który przeprowadzał wywiady do ukazującej się na antenie od przeszło 20 lat niedzielnej audycji "Pejzaże Regionalne". Dzięki wieloletniej współpracy, w tym popularnym programie do tej pory zostało zaprezentowanych prawie sto wywiadów z olkuskimi twórcami, poetami, malarzami, pisarzami, a także animatorami kultury oraz pasjonatami historii i tradycji. To jednak nie wszystkie wizyty mediów w Olkuszu z ostatniego czasu.

Pejzaże

Podczas czerwcowego pobytu w Olkuszu redaktor Stępień rozmawiał m.in. z olkuską malarką Ireną Kiełtyką, panią Barbarą Orkisz z olkuskiego stowarzyszenia „Wszyscy dla wszystkich”, które realizuje ciekawy projekt „Nie tylko garnki lepią”. Jego rozmówczynią była także pani Maria Rzepka, prezes Stowarzyszenia na rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla, które przygotowuje się do organizacji Letniego Festiwalu Organowego 2019. O swojej najnowszej książce „Być i nie być” opowiadał olkuski prozaik, krytyk, eseista i poeta Jarosław Nowosad. Wywiadu udzieliła również Zuzanna Jurkiewicz, młoda poetka i pieśniarka, a także Józef i Antonina Januszkowie oraz Barbara Kiszko ze Stowarzyszenia „Złota Arka”, które przygotowuje jubileuszowy 25. numer Zeszytów Historycznych Olkusza. Była też rozmowa o zbliżającym się 15. Turnieju Rycerskim w Rabsztynie.

Pejzaże

Wywiady będą prezentowane do połowy sierpnia w niedzielnej, porannej audycji „Pejzaże regionalne”. Archiwalne audycje są dostępne w internecie na stronie Radia Kraków. Redaktor Jan Stępień jest z wykształcenia prawnikiem i muzykiem oraz dziennikarzem, związanym z Polskim Radiem od 35 lat. Jako dziennikarz interesuje się głównie problematyką regionalną, samorządową i naukową. Przed dwoma laty został nagrodzony „Złotą Gruszką”, czyli prestiżową nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Wizyty „Pejzaży regionalnych” w Olkuszu koordynuje Biuro Promocji i Informacji Publicznej olkuskiego magistratu, które przekazuje także zestawy materiałów promocyjnych Olkusza. Są one potem przesyłane zwycięzcom konkursów regionalnych organizowanych przez Radio Kraków.

Pejzaże

Współpraca z twórcą audycji „Pejzaże Regionalne”, to niejedyna forma popularyzacji zabytków, kultury, historii i atrakcji turystycznych Srebrnego Miasta w radio, czy telewizji. Olkusz odwiedziła redaktor Magdalena Zbylut-Wiśniewska z Radio Kraków, zainteresowana pracami w obrębie Kwartału Królewskiego i w tajemniczych podziemiach olkuskiego ratusza.

Radio Kraków

Na początku czerwca gościła w naszym mieście przez dwa dni ekipa filmowa przygotowująca na zamówienie TVP 1 program „Zakochaj się w Polsce”. Prowadzący program aktor Tomasz Bednarek, znanym widzom TVP1 m.in. z telenoweli „Klan” przeprowadził kilkanaście wywiadów prezentujących atrakcje Olkusza. Według wstępnych informacji program „Zakochaj się w Polsce” o Olkuszu będzie emitowany jesienią tego roku w TVP1.

Zakochaj się w Polsce

Pod koniec kwietnia zawitała do zamku Rabsztyn ekipa TV Silesia, której reporterka Monika Herman - Sopniewska realizowała materiał o pracach prowadzonych w tym roku na zamku. Także w kwietniu materiał o podobnej tematyce był realizowany na zamku przez reporterkę TVP 3 Kraków Natalię Witkiewicz i emitowany w „Kronice Krakowskiej”, a krótka informacje również w Teleexpresie. Natalia Witkiewicz była w Olkuszu również przy okazji ustaleń dotyczących uchwały krajobrazowej, rozmów o Kwartale królewskim, czy przekazaniu nowego taboru na potrzeby komunikacji miejskiej.

Rabsztyn Silesia

Rabsztyn TVP3

Witkiewicz Natalia

Witkiewicz Natalia

Z kolei 13 kwietnia z Olkusza nadawana była na żywo audycja „Jedyne takie miejsce” w Programie Pierwszym Polskiego Radia, której prowadzący, redaktor Roman Czejarek przez kilka godzin przeprowadzał na żywo wywiady z zaproszonymi gośćmi prezentującymi historię, zabytki, muzea i atrakcje turystyczne Olkusza.

Czejarek

Koordynacją i przygotowaniem takich wizyt radiowych i telewizyjnych zajmują się pracownicy Biura Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Zazwyczaj wymaga to wielu przygotowań, począwszy od opracowania informacji z propozycjami tematów i rozmówców, którzy mogliby zaprezentować się w programie, przekazaniu informacji o zabytkach i atrakcjach turystycznych Srebrnego Miasta, a także dokumentacji fotograficznej, skontaktowaniu się z rozmówcami i pomocy w ustaleniu harmonogramu i scenariusza nagrań radiowych, czy telewizyjnych. Niekiedy nagranie jest poprzedzone wizytą studyjną przedstawiciela ekipy radiowej, czy telewizyjnej, który na miejscu ustala szczegóły dotycząc nagrania. To, jaki będzie ostateczny kształt scenariusza, a co za tym idzie wybór tematów i rozmówców, zawsze należy do prowadzącego dany program.

Czejarek

Poza wizytami regionalnych i ogólnopolskich mediów audiowizualnych, olkuski samorząd na bieżąco współpracuje z redakcjami tradycyjnymi – drukowanymi, o różnym zasięgu.

Dzięki współpracy z mediami, na ogólnopolskich i regionalnych antenach rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych oraz w prasie drukowanej i serwisach internetowych prezentowane są nie tylko zabytki, atrakcje turystyczne i bogata historia Srebrnego Miasta, ale także dokonania lokalnych twórców.