Jak przyzwyczaić się do protezy zębowej?

Coraz więcej osób decyduje się na wstawienie zębów. Proteza nie tylko poprawia nasz wygląd, ale także ułatwia nam codzienne życie. protezy zębowe rodzaje są różne. To od naszego stanu zależy, jaki będzie dla nas rodzaj odpowiedni. Oprócz szeregu zalet, jakie niosą za sobą protezy, są również takie aspekty, które nam w nich po prostu przeszkadzają. Jest to naturalne. Przyzwyczajenie się do protezy nie jest wcale łatwe, wymaga bowiem cierpliwości i czasu, jednak efektem końcowym jest świetne samopoczucie w każdej sytuacji. Są wskazówki, które pomagają nam przyzwyczaić się do protezy. Warto się z nimi zapoznać przed udaniem się np. do stomatologa dziecięcego, lub nawet lekarza od dziąseł.

Jedzenie i picie

Największa ilość wątpliwości dotyczy jedzenia i picia z każdym rodzajem protez zębowych. Jeśli w pierwszym okresie noszenia protezy zębowej odczuwamy delikatny dyskomfort podczas jedzenia czy picia - nie ma czym się martwić! To naturalne. Podczas żucia powinniśmy równomiernie obciążać szczękę, aby proteza była równomiernie dociskana. Jeśli będziemy żuć tylko z jednej strony, proteza może się zsuwać. Aby nie czuć dyskomfortu podczas gryzienia, najlepsze będzie używanie do tego kłów i zębów trzonowych. Z racji tego, że górna proteza szczękowa pokrywa część podniebienia, wysoką temperaturę będzie odczuwać dopiero w gardle. Aby uniknąć poparzenia, należy zachować ostrożność podczas spożywania gorących potraw czy też napojów. Po pewnym czasie z pewnością się do tego przyzwyczaimy, jednak na samym początku nie będziemy w stanie tego wyczuć. Na samym początku należy także unikać jedzenia bułek, jabłek czy innych produktów, które potocznie nazywamy wyrywaczami plomb. Na początku nie zaleca się także jedzenia zimnych potraw oraz mocno przyprawionych. Jeśli chodzi o jedzenie, najlepszą opcją będzie spożywanie miękkich, łatwych do pogryzienia potraw, które nie podrażniają wrażliwej śluzówki jamy ustnej. Jeśli mamy możliwość zrezygnowania z twardych produktów, takich jak orzechy, ziarna czy sałatki z surowych warzyw - powinniśmy to zrobić. Resztki jedzenia bardzo często zalegają pod protezą. Skłania nas do również do dokładnego czyszczenia protezy. Należy to robić już od samego początku. Dzięki temu będziemy mogli zapobiec tworzeniu się odcisków lub też podrażnień. 

Mówienie

To normalne, że na początku mówienie z protezą zębową jest trudne. Mamy bowiem ciało obce w jamie ustnej. Z pewnością głoski syczące będą brzmiały dziwnie. Nie powinniśmy się jednak o to martwić, ponieważ ludzki aparat mowy jest w stanie się szybko przystosować, bez względu na to, w jakim wieku jesteśmy. Zanim zaczniemy mówić z protezą, powinniśmy mocno docisnąć zęby do siebie. Zapewnia to prawidłowe dopasowanie protezy. Wiele osób w trakcie przyzwyczajania do protezy mogą cierpieć na nadmierną produkcję śliny. Jeśli i my mamy z tym problem - należy bezpośrednio przed rozpoczęciem mówienia przełknąć ślinę. Aby czuć się bezpieczniej oraz jeszcze szybciej przyzwyczaić się do protezy zębowej, możemy ćwiczyć mówienie przed lustrem. Z pewnością nawet nikt nie zauważy żadnej różnicy! Możemy także ćwiczyć mówienie poprzez czytanie na głos różnych tekstów czy nawet książki bądź poprzez spokojne i powolne mówienie do siebie. Pozbędziemy się w ten sposób niepotrzebnego strachu czy stresu. Jeśli jednak wciąż nie jesteśmy pewni siebie podczas mówienia, wystarczy że zaczniemy mówić wolniej - dzięki temu łatwiej będzie nam przyzwyczaić się do nowych ruchów.