Budowa ogrodów zimowych staje się niezwykle popularna, szczególnie jeśli chodzi o nowoczesne projekty architektoniczne. W nowo powstałych osiedlach domów jednorodzinnych możemy zaobserwować ciągłą tendencję do dobudowywania tego rodzaju pomieszczeń, które spełniają kilka ważnych zadań. Ogrody zimowe są traktowane jako dodatkowe pomieszczenie, dlatego decydując się na takie rozwiązanie możemy z łatwością powiększyć powierzchnię użytkową naszego domu, a w dodatku cieszyć się pięknymi widokami niezależnie od panującej pory roku.

Ogrody zimowe

Całoroczny ogród

Ogrody zimowe stały się powszechnie spotykaną częścią krajobrazu, a widać to doskonale w budynkach mieszkalnych usytuowanych w bardziej ustronnych okolicach poza granicami wielkich miast. Ogród zimowy jest świetnym rozwiązaniem, kiedy chcemy przez cały rok napawać się widokiem rozległych łąk i lasów nieopodal naszej posesji. Tego rodzaju pomieszczenie świetnie nadaje się do hodowania roślin nawet w czasie deszczowej pory jesiennej czy mroźnych zim. Wychodząc z części mieszkalnej do ogrodu zimowego mamy wrażenie, że znajdujemy się w samym środku natury, a to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu.

Ogród zimowy to świetny zamiennik dla tarasu, który może służyć nam jedynie wiosną i latem, kiedy aura zachęca do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Ogrody zimowe robią spektakularne wrażenie szczególnie zimą, kiedy warstwa białego puchu przykrywa całą konstrukcję naszej oranżerii. Stanowi to idealny kontrast, kiedy ciepły klimat wnętrza pełnego kolorowych roślin spotyka się z warstwą zimnego śniegu.

Dobudowa ogrodu zimowego jako części salonu pozwala na wpuszczenie do pomieszczenia większej ilości światła słonecznego aniżeli jest to możliwe przy pomocy tradycyjnych okien. Ponadto w lecie, kiedy pogoda sprzyja przebywaniu na powietrzu w każdej chwili można otworzyć ogród zimowy.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Elementy konstrukcji ogrodu zimowego powinny być przede wszystkim wysoce funkcjonalne i zapewniać budowli dobrą stabilność i bezpieczeństwo jej użytkowników. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie materiałów, z których zostanie wykonana konstrukcja. Do najczęściej wybieranych tworzyw do budowy oranżerii są: aluminium, PCV, drewno i oczywiście szkło.

Szkielet całej konstrukcji budowany jest z wykorzystaniem aluminium, drewna lub PCV. Drewno wydaje się najbardziej naturalnym i najbardziej pasującym materiałem do budowy ogrodu zimowego. Drewno idealnie współgra z zielenią roślin znajdujących się w całorocznej zabudowie, co powoduje stworzenie kameralnej i przytulnej atmosfery. Ponadto drewno jest surowcem, jest stabilne i zapewnia dobrą izolację cieplną. Drewniane belki jednak są dosyć masywne, nie są zbyt odporne na warunki atmosferyczne, a dodatkowo wymagają regularnej konserwacji.

Z uwagi na minusy zastosowania naturalnego drewna, często stosuje się jego połączenie z wytrzymałym aluminium. Profile aluminiowe stosuje się na zewnątrz konstrukcji, co zdecydowanie niweluje problemy związane ze szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, natomiast w części wewnętrznej dalej możemy cieszyć się drewnianym wykończeniem.

Zdecydowanie częściej stosuje się konstrukcje w całości wykonane z aluminium, co pozwala na cieszenie się ze stabilnego ogrodu bez konieczności jego renowacji. Dodatkowo aluminium świetnie komponuje się z nowoczesnymi budynkami i montaż oranżerii nie jest zbyt skomplikowany.

Ogrody zimowe – Warszawa

Jeśli szukamy firmy, która zapewni nam najwyższej jakości materiały i podejmie się wzniesienia konstrukcji ogrodu zimowego, Warszawa jest miastem, w którym znajdziemy kilkanaście rekomendowanych firm, które oferują profesjonalne usługi także poza miastem.