Samozamykacze, jak sama nazwa wskazuje samoczynnie zamykają drzwi po ich uprzednim otwarciu. Na rynku aż roi się od ogromu dostępnych modeli samozamykaczy i często nie wiemy na jaki produkt warto wydać swoje ciężko zarobione pieniądze. Rynek tradycyjnych samozamykaczy jest bardzo rozwinięty z powodu ich powszechnego zastosowania. Sprawa ma się podobnie jeśli chodzi o
samozamykacz do furtki
. Ten rodzaj wyposażenia naszego ogrodzenia jest coraz bardziej popularny z uwagi na jego praktyczny i uniwersalny charakter. Świetnie wpasowuje się w parametry każdej furtki oraz bramy ogrodzeniowej.Schemat działania samozamykacza
Tradycyjny samozamykacz automatycznie zamyka za nami drzwi, a jego działanie uzależnione jest od obecności sprężyny, która kumuluje i uwalnia energię odpowiednio w czasie otwierania i zamykania drzwi. W samozamykaczach do furtek i bram stosuje się technikę z wykorzystaniem gazu. Samozamykacz gazowy w czasie otwierania furtki skraca się co jest równoznaczne ze wzrostem ciśnienia w środku urządzenia. Samoczynne zamknięcie furtki może być możliwe dzięki wypchnięciu tłoka w czasie kiedy gaz wraca do swojego poprzedniego stanu.
Samozamykacz do furtki jest montowany bezpośrednio na skrzydło bramki, dlatego też nie musimy kupować dodatkowej dźwigni wspomagającej działanie zamykacza. Ponadto zastosowanie gazu w samozamykaczach montowanych w furtkach i bramach sprawia, że ich funkcjonowanie nie jest zagrożone nawet w przypadku bardzo niskich i wysokich temperatur. W przeciętnych samozamykaczach gazowych tolerancja na temperaturę waha się między -20 a 80 stopniami Celsjusza.
Zastosowanie samozamykacza do bramki
Domykacz do furtki może być stosowany w wielu miejscach, które powinny być objęte szczególną ochroną i nadzorem. Furtka stanowi pierwszą przeszkodę dla intruzów próbujących dostać się na posesję domu prywatnego czy budynku użytku publicznego. Takimi budynkami są przedszkola i szkoły podstawowe, gdzie uczą i bawią się nieletnie dzieci, które często nie myślą o zagrożeniach jakie wynikają z wyjścia poza teren szkolny na ulicę. Jest to realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia najmłodszych uczniów. Niedbale zamknięta furtka to również „zaproszenie” dla porywaczy i przestępców seksualnych, którzy tylko czyhają na okazję.
Samozamykacze do furtek i bram są również świetnym narzędziem stosowanym przez zarządców strzeżonych osiedli mieszkaniowych w dużych miastach. Niedomknięta furtka może być przyczyną nieprzyjemnych sytuacji jak kradzieże czy napaści. Nie wszyscy mieszkańcy w równym stopniu dbają o porządek i bezpieczeństwo wspólnego mienia, dlatego co raz częściej spotykamy się z nowoczesnymi mechanizmami, które zamykają furtki i bramy w naszym imieniu.
Automatyczne zamykacze sprawdzają się nie tylko przy budynkach publicznych, ale są również dodatkowym elementem systemu zabezpieczeń własności prywatnych. Oczywiście spełniają także zadanie do jakiego zostały zaprojektowane, czyli samoczynnego zamykania drzwi. Samozamykacz do furtek sprawia, że nie musimy rano niezdarnie siłować się z bramką, żeby szczelnie ją zamknąć. Mechanizm samozamykacza świetnie zabezpieczy naszą posesję przed niepożądanymi gośćmi. Dodatkowo użycie w samozamykaczu gazu zamiast sprężyny powoduje jego łagodniejsze i wolniejsze działanie, dzięki czemu nie musimy obawiać się bolących siniaków powstałych po uderzeniu ciężkiej, solidnej bramki.
Koszt samozamykacza do furtki
Decydując się na zakup samozamykacza do bramy lub furtki musimy liczyć się z kosztami przekraczającymi pułap tysiąca złotych. Jednak są to tak solidne i sprawdzone konstrukcje, że taki wydatek możemy potraktować jako inwestycję na lata.