Posiadając kominek w domu nie można zapominać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Stosowanie standardowych zabezpieczeń w postaci metalowych, niskich ogrodzeń nie stanowi dobrego zabezpieczenia wnętrza paleniska. Ostatnimi czasy popularnością cieszą się drzwi do kominka z przezroczystą szybą. Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

 

Bezpieczny dla najmłodszych i zwierząt

Jeśli myślimy o kominku to z pewnością sen z powiek może spędzać nam kwestia bezpieczeństwa. Czy nasz kot lub pies wiedziony zapachem nie trafi do wnętrza paleniska i nie zabrudzi sadzą wnętrza? Może nasze małe dziecko nie obawiając się konsekwencji będzie chciało sprawdzić ten płonący ogień we wnętrzu? Remedium na tego typu problemy staje się odpowiednie zabezpieczenie paleniska za pomocą drzwi kominkowych. Jest to masywna konstrukcja, która stanowi doskonałą barierę przed niepowołanym dostępem. Ważne jest też to, że drzwi kominkowe produkowane między innymi przez polską firmę Ignif posiadają system, który powoduje, że zamykają się same. Jest to szczególnie istotne w przypadku jeśli dorosły zapomni lub przez nieuwagę zostawi otwarte drzwiczki do kominka. System ten domknie je za niego. Warto jeszcze wspomnieć o innym aspekcie bezpieczeństwa jakim są specjalnie zaprojektowane szyby o grubości 4 mm wykonane z szyby ceramicznej, która odporna jest na długofalowe działanie promieni cieplnych.

 

Czysty widok na ogień w kominku

Pewną obawę wśród tradycjonalistów budzi posiadanie szyby, która siłą rzeczy musi się brudzić. Co prawda nie ma problemu z czyszczeniem, jednak może to powodować uciążliwą konieczność regularnego sprawdzania przezroczystości tego elementu. Z pomocą przychodzi szyba samoczyszcząca, tzw. pyrolityczna. Montaż takiej szyby jest opcjonalny, ale zalecany dla osób, które dość często używają kominka. Na czym polega działanie takiej szyby? Wbrew pozorom nie działa tutaj żaden mechanizm elektryczny, a jest to oparte na reakcji chemicznej. Wewnętrzna część szyby posiada cienką warstwę tlenku metalu odbijającą promieniowanie podczerwone, więc cząsteczki sadzy odrywają się od szyby i lądują z powrotem w palenisku. Aby reakcja chemiczna działała efektywnie należy stosować drewno o wilgotności poniżej 20%. Warto zwrócić uwagę na producenta, ponieważ jakość takiej szyby nie zawsze w pełni odpowiada ofercie. Aby rozpoznać samodzielnie taką szybę należy zwrócić uwagę na to czy pod odpowiednim kątem mieni się ona w kolorze zielono-fioletowym. Taka szyba w przeciwieństwie do szyby ceramicznej przewodzi prąd elektryczny.