Kiedyś to były święta… Łatwo nas o tym przekonał 17 grudnia Czesław Mozil – piosenkarz, kompozytor, akordeonista, człowiek o czarującej osobowości.

IMGP0647IMGP0651

Czesław Mozil jest liderem polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Ponad 20 lat spędził w Danii, gdzie ukończył Duńską Królewską Akademię Muzyczną, śpiewał utworzywszy grupę Tesco Value i… zajmował się biznesem gastronomicznym.

IMGP0654IMGP0677

Po powrocie do Polski zajął się swoją pasją – muzyką. W 2008 roku ukazał się jego album “Debiut”, nagrany z zespołem Czesław Śpiewa. „Debiut” okazał się oszałamiającym debiutem; zespół otrzymał aż trzy Fryderyki, m.in. za piosenkę “Maszynka do świerkania”. Album uzyskał status płyty złotej, a ostatecznie płyta pokryła się podwójną platyną.

IMGP0649IMGP0662

W kwietniu 2016 Czesław Mozil otrzymał nagrodę Polonicus – najwyższe wyróżnienie europejskiej Polonii za wyjątkowy wkład w szerzenie polskiej kultury w Europie i na świecie.

IMGP0673IMGP0689

W ubiegłym roku Czesław Mozil wpadł na pomysł niezwykłego projektu multimedialnego – i tak powstała płyta „Kiedyś to były święta” - Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości. Płyta to rodzaj multimedialnej wersji kalendarza adwentowego. Zawiera 24 piosenki, na każdy dzień grudnia do Wigilii. Piosenki zostały napisane przez duet Czesław Mozil (muzyka) i Michał Zabłocki (tekst).

IMGP0693IMGP0698
24 utwory wykonane zostały z uczniami szkół muzycznych z różnych części Polski, a publikowane były na profilu facebookowym Czesław Śpiewa oraz na YouTube.

IMGP0669IMGP0683

Celem projektu jest nie tylko promowanie młodych muzyków, ale i zachęcanie do muzykowania. Wiadomo, że nie każdy zostanie wirtuozem, ale na pewno zwiększy się jego wrażliwość i zmieni spojrzenie na świat. Uprawianie każdej dziedziny sztuki działa podobnie, korzystnie wpływa na rozwój w każdym aspekcie.

IMGP0687IMGP0705

W Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu czekała na występ pełna sala; czuło się napięcie, które po rozsunięciu kurtyny uwolniło się w burzy oklasków i zachęcających okrzyków. Czesławowi i jego zespołowi towarzyszyły pięknie ubrane dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu, z ogniska muzycznego DodiArt pod kierownictwem Doroty Stachowicz-Mączki i pracowni muzycznej MOK pod kierownictwem Wiesława Barana. Chór przygotowały Dorota Stachowicz-Mączka i Anna Dudek z olkuskiego MOK, a zespół instrumentalistów i smyczkowy – Michał Mączka, Kierownik Działu Artystycznego MOK. Próby wymagały wiele czasu i pracy, ale ten wysiłek się opłacił – koncert był jedyny w swoim rodzaju i długo go nie zapomnimy.

IMGP0655

Są artyści, którzy kontakt z publicznością nawiązują od razu – do takich należy Czesław Mozil. Błyskotliwy, pełen radosnej energii, tryskający poczuciem humoru, niebojący się autoironii i zręcznie posługujący się sarkazmem. Śmiała się publiczność, śmiali się muzycy i młodzi artyści.

IMGP0680IMGP0708

Występ był znakomity, półtorej godziny minęło jak kilka minut. Można go było równie dobrze zatytułować „Prawdziwe święta”. Nie te cukierkowe, bajkowe, oprószone diamentowym puchem, nie te fejsbukowe prezentujące radosny wyszczerz na tle choinki. To święta, które zna każdy z nas, z kłótniami rodzinnymi, karpiem dogorywającym w wannie, święta samotne, święta zapamiętane gorzko przez utratę kogoś bliskiego, takie, podczas których powstają traumy i te z prezentami w postaci skarpetek… a pomimo to szczególne i wyczekiwane.

IMGP0709IMGP0718

Niecodzienne kolędy, znakomita muzyka, interesująca aranżacja i ta niesamowita energia promieniująca ze sceny – to był show, jakiego dawno te mury nie widziały. Owacje na stojąco, bisy i obietnica Czesława Mozila, że po tak wspaniałej współpracy olkuski zespół weźmie udział w nagraniu następnej płyty.

IMGP0740IMGP0772

Na zakończenie pamiątkowe koszulki i kwiaty otrzymały: Dyrektor SP Nr 1 Ewa Skubis, Dyrektor MOK Małgorzata Żurek, Dorota Stachowicz-Mączka i Anna Dudek. Michał Mączka w koszulce już wystąpił.

IMGP0746IMGP0756

IMGP0747IMGP0762

A grali i śpiewali dla was: Czesław Mozil ze swoim zespołem, chór, zespół smyczkowy w składzie: Magda Pałka, Zofia Mittman, Oliwia Mączka, Katarzyna Leśniak, Michał Mączka i Zuza Garncarz; Karolina Górnicka i Maria Mittman – fortepian, Zofia Skiba – klarnet, Maja Mączka – dzwonki, perkusja, Katarzyna Sapechowska i Stanisław Górka – gitary, solo: Krzysztof Kulig, Igor Pałka, Magdalena Kochanik, Olga Krzysztoforska, Tosia Zborowska, Olga Michalik, Martyna Krawczyk i Antonina Mittman.