Formy wtryskowe – jak powstają kształtki z tworzyw sztucznych?

Współczesny przemysł rozwija się dzięki wielu nowoczesnym technologiom. Wdrażając przeróżne rozwiązania są w stanie produkować seryjnie precyzyjnie wykonane elementy. Pomagają w tym chociażby formy wtryskowe. Co warto wiedzieć na ten temat?

Formy wtryskowe – na czym polega cały proces?

Formowanie wtryskowe jest niezwykle precyzyjną techniką formowania tworzyw sztucznych. Do specjalnie przygotowanej formy wtryskuje się uplastycznione tworzywo, które następnie zastyga i tworzy wypraskę. Gdy usuniemy formę razem z wkładem wlewowym, to otrzymamy gotowy element. Proces ten można powtarzać do momentu wyprodukowania interesującej nas liczby elementów. Formowanie wtryskowe jest możliwe dzięki specjalnym urządzeniom, zwanym wtryskarkami. Możemy w nich poddawać obróbce zarówno tworzywa termoutwardzalne, jak i termoplastyczne. Cały proces składa się z kilku etapów. Pierwszy polega na ogrzaniu i upłynnieniu materiału. Jest to możliwe dzięki ślimakowi, który znajduje się wewnątrz cylindra i obraca się. W wyniku powstałego tarcia oraz ogrzewania cylindra dochodzi do równomiernego ogrzania i upłynnienia tworzywa. Wówczas rozpoczyna się drugi etap produkcji – wtrysk właściwy. Ślimak pełni w tym momencie rolę tłoka, wprowadzając materiał do formy.

Formy wtryskowe – kto zrealizuje nasze zlecenie?

Formy wtryskowe są wykonane najczęściej ze stali i posiadają specjalny system kanałów, który jest w niej wydrążony. Dzięki niemu proces napełniania trwa krótko i można przejść do kolejnego etapu. Jest nim chłodzenie lub ogrzewanie materiału. Wszystko zależy od tego, z jakim surowcem mamy do czynienia. Jeśli mamy do czynienia z tworzywem termoutwardzalny, to musimy ogrzać formę. Jeśli zaś jest materiał termoplastyczny, to będziemy go chłodzić. Gdy surowiec się zestali, może on opuścić formę wtryskową. Najczęściej jest odbywa się to automatycznie z użyciem układu wypychania. Formy wtryskowe oferuje swoim klientom wiele firm. Jedną z nich znajdziesz w tym miejscu https://cnc.barosz.pl/. Na koniec pozostaje nam usunąć z kształtki resztki tworzywa i wypolerować ją. Cały proces nie jest więc mocno skomplikowany.