W naszych ogrodach bardzo często są obecnie rośliny zimozielone. Ich dekoracyjność jest dla nas widoczna przez cały rok, a wybór gatunków jest całkiem spory. Niektóre z nich niestety są wrażliwe na mrozy, więc przed nadejściem zimy warto odpowiednio o nie zadbać. Jak to zrobić? Tego dowiecie się poniżej!

Wiecznie zielone drzewa i krzewy to te, u których przyrost liści odbywa się przez cały rok. Stare liście są zrzucane oraz wymieniane stopniowo. Dzięki temu roślina może zostać zielona przez cały rok. Jeżeli chodzi o całkowitą wymianę liści, to roślinom zajmuje to od 3 do 6 lat. Do takich drzew i krzewów należy większość iglaków. Należy pamiętać jednak, że wyjątkiem jest tutaj modrzew. Natomiast do roślin zimozielonych liściastych zaliczamy między innymi rododendrony, bukszpany, ogniki, mahonie oraz ostrokrzewy. Jeżeli chodzi o byliny to często spotkać możemy bluszcze, barwinki, runianki, wrzosy i niektóre ciemierniki.

Jakie są wymagania roślin zimozielonych?

Dużo gatunków z rodziny roślin zimozielonych preferuje stanowiska cieniste i półcieniste. Źle znoszą one natomiast intensywne i bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Trzeba wspomnieć o tym, że wykształcają one całkiem płytki system korzeniowy. Dzięki temu mogą one być z powodzeniem sadzone pod drzewami o głębokim systemie korzeniowym. Zyskują one tym samym cień, a inne rośliny nie będą konkurować o wodę.

 Jak dbać o rośliny zimozielone

Jeżeli chodzi o stanowisko dla takich roślin, to powinno być one wilgotne, jednak nie mokre. Możemy się zdecydować na posadzenie obok siebie kilku roślin, dzięki czemu gleba będzie wolniej wysychać. Warto również stanowisko osłonić przed wiatrem. Do tego możemy wykorzystać nasz własny dom, jednak nie można sadzić tych roślin bezpośrednio pod murem. Nagrzane ściany latem mogą spowodować poparzenie roślin, a tego nie chcemy. Aranżacja ogrodów została również świetnie opisana tu.

Jak dbać o rośliny zimozielone jesienią i zimą?

Liściaste rośliny tego gatunku są mocno wrażliwe na mrozy. Jednak bardziej niż mróz może im zaszkodzić wiatr. Bardzo niebezpieczne jest dla nich połączenie się tych dwóch czynników. Warto więc zapewnić im należytą ochroną przed mrozem i wiatrem. Ziemię wokół krzewu zimozielonego należy przykryć gałązkami świerkowymi albo obsypać liśćmi. W ten sposób zapobiegniemy przemarzaniu ziemi i korzeni. Sam krzew można też owinąć słomianą matą i przywiązać sznurkiem. Unikajmy jednak zbyt ścisłego owijania rośliny.

Jako że rośliny zimozielone przez cały rok utrzymują liście, to przez cały rok trzeba je podlewać. Woda, która jest zawarta w roślinie zimą, wyparowuje. Natomiast jeśli ziemia zamarznie, roślina nie będzie w stanie jej uzupełniać. W takiej sytuacji mamy do czynienia z suszą fizjologiczną, która prowadzi do wyniszczenia rośliny. Jeżeli roślinie będzie brakować wody, możemy to zauważyć po liściach, które będą się podwijać i robić bardziej matowe.

Szczególnie jesienią, rośliny zimozielone należy podlewać, żeby były dobrze nawodnione jeszcze przed nadejściem mrozów. Jeżeli pogoda zimą jest sprzyjająca, możemy też zdecydować się na podlewanie roślin o tej porze roku. Robimy to jednak tylko wtedy, kiedy brakuje opadów, a nie ma mrozu. Zadbajmy również o to, żeby ziemia wokół roślin nie zamarzła. W tym celu podłoże ściółkujemy.