Czym jest fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na pozyskanie czystej energii z naturalnego i odnawialnego źródła, czyli energii słonecznej. Poniżej dowiecie się, jak naprawdę działa fotowoltaika oraz jakie zadania spełniają panele słoneczne. Dzięki temu z pewnością będzie łatwiej wam podjąć decyzją o inwestycję w instalację fotowoltaiczną.

Jak działa fotowoltaika?

Tak naprawdę fotowoltaika Szczecin jest znana na świecie już od XIX wieku. Właśnie wtedy zauważono, że niektóre substancje mogą przekształcić energię słoneczną w energię elektryczną. Następnie pozyskaną energię można wykorzystać do zasilania urządzeń. Od tego momentu zaczęto poważniej przyglądać się fotowoltaice.

Podstawowym elementem instalacji jest moduł fotowoltaiczny, który pozwala na zmianę energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Moduły natomiast składają się z ogniw fotowoltaicznych. Są one zbudowane z krzemu krystalicznego. Wszystko to jest obudowane w ramę, które są układane w panele słoneczne.

Koniecznie jest także zastosowanie urządzenia o nazwie falownik. Jest on najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest kontrolowanie przepływu energii oraz zmiana wytworzonego prądu stałego na zmienny. Taki prąd znajduje się na przykład w naszych gniazdkach elektrycznych.

Wybór instalacji

Jeżeli zależy nam na tym, żeby instalacja spełniała nasze potrzeby, konieczne będzie dopasowanie każdego elementu instalacji. W ten sposób wyprodukujemy potrzebną ilość energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania gospodarstwa domowego.

Trzeba zadbać między innymi o odpowiednią ilość oraz rodzaj modułów fotowoltaicznych. Ważny jest także układ dachu oraz możliwości zamontowania paneli. Powinny być one ułożone pod kątem 30 stopni. Warto dowiedzieć się, czy konieczna będzie instalacja paneli na dachu, czy może na gruncie. Następnie trzeba dowiedzieć się, jakie są nasze potrzeby w zakresie pory wykorzystywania energii. W ten sposób dopasujemy odpowiednią instalację akumulującą energię lub gwarantującą jej sprzedaż do sieci energetycznej. Jak już wyżej wspomnieliśmy również ważny w całej instalacji fotowoltaicznej jest falownik.

Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Każdy z nas wie, że promienie słoneczne są dostępne z praktycznie każdego miejsca na ziemi. Obecnie panele słoneczne zyskują ogromną popularność i nie ma w tym nic dziwnego. Technologia ta umożliwia pozyskanie odnawialnej energii w gospodarstwach domowych. Tym samym uzyskujemy niezależność od wzrastających cen energii ze źródeł konwencjonalnych. Panele słoneczne umożliwiają wyprodukowanie 100% zapotrzebowania energetycznego w naszym gospodarstwie domowym.

Liczne dofinansowania

Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę nie musimy tego robić tylko z naszej własnej kieszeni. Dostępne są liczne projekty, których celem jest wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii. Dodatkowe ulgi mogą sprawić, że zwrot inwestycji w panele słoneczne znacznie się skróci. Obecnie liczy się, że można szybciej cieszyć się zieloną energią przy wykorzystaniu dofinansowań nawet o 6 lat!

Podsumowując

Jak widzicie, fotowoltaika z roku na rok jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w naszych domach. Praktycznie wszędzie jesteśmy w stanie pozyskać czystą energię, dzięki czemu możemy być niezależni. Stawki za prąd będą coraz większe, ze względu na narastające opłaty za emisję CO2. Dlatego warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami.