25-letni kierowca volvo potracił pieszą i odjechał z miejsca zdarzenia nie udzielając poszkodowanej pomocy. Piesza z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Olkuszu. Zbiegły kierowca jednak został szybko ustalony i zatrzymany przez olkuskich policjantów.

W weekend, w nocy z soboty na niedzielę (04.09/05.09 br. ) w Rabsztynie nieznany kierowca potrącił samochodem marki Volvo pieszą i odjechał z miejsca zdarzenia. Ranna kobieta trafiła do szpitala w Olkuszu.
Olkuscy policjanci ustalili, że kierowcą był 25-letni mieszkaniec powiatu olkuskiego. W niedzielę mężczyzna został zatrzymany w miejscu zamieszkania i doprowadzony do komendy.

W poniedziałek, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego śledczy przedstawili zatrzymanemu zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia oraz nieudzielenia pomocy poszkodowanej.
Przypominamy, że kierujący, który odjechał z miejsca zdarzenia podlega surowszej odpowiedzialności za spowodowanie wypadku. Jest traktowany tak samo jak kierowca, który jechał w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za spowodowanie wypadku drogowego, w którym inna osoba odniosła ciężkie obrażenia ciała grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli następstwem wypadku jest śmierć wówczas takiej osobie grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Gdy kierowca oddali się z miejsca zdarzenia sąd może orzec karę do 12 lat pozbawienia wolności.
Na uczestnikach wypadków drogowych ciążą obowiązki, które wynikają z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym ( artykuł 44 ). Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:

  • zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
  • niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
  • podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:

  • udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję
  • nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
  • pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się -niezwłocznie powrócić na to miejsce.