29 września 2022 r. w olkuskiej Bibliotece odbyła się I edycja Powiatowego Konkursu Literackiego „Z polszczyzną za pan brat” o Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, przeznaczonego dla uczniów klas szóstych i siódmych szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.
Sponsorem Konkursu jest Firma PLAST-MET Automotive Systems Sp z o.o. w Olkuszu.
Patronat medialny nad konkursem objęły: Gazeta Olkuska i Przegląd Olkuski.
Celem konkursu jest popularyzacja języka polskiego jako części dziedzictwa kulturowego, rozbudzanie zainteresowań kulturą języka ojczystego, rozwijanie postawy dbałości o piękno i poprawność języka polskiego, poszerzanie i pogłębianie świadomości językowej uczniów, doskonalenie praktycznych umiejętności językowych, kształtowanie umiejętności zastosowania w praktyce posiadanej wiedzy, wyrabianie właściwego stosunku do mowy ojczystej, korzystanie z jej zasobów i bogactwa.
Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość polskich przysłów, porzekadeł i związków frazeologicznych.
Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz zdobyła Majka Bień ze Szkoły Podstawowej 4 w Olkuszu, II miejsce zajęła Marta Hołda ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu, a III miejsce - Hanna Kulawik ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wolbromiu. Wyróżnienia zdobyli: Kinga Sołtysik ze Szkoły Podstawowej w Sienicznie, Dominik Chochół z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zedermanie oraz Sara Biernacka ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wolbromiu.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Firmę PLAST-MET Automotive Systems Sp z o.o. w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.
Uczestnicy konkursu oraz uczniowie partnerskich Szkół Podstawowych Nr 4 i 5 w Olkuszu wzięli również udział w wyjątkowym spotkaniu autorskim z Joanną Olech - artystką plastykiem, autorką książek dla dzieci i młodzieży oraz dziennikarką. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu: „III Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą” i dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Uczestnicy spotkania zostali zaczarowani przez niezwykle sympatyczną i spontaniczną pisarkę, znakomicie rozumiejącą młodych ludzi i potrafiącą nawiązać z nimi świetny kontakt.
Joanna Olech swoje spotkanie rozpoczęła od rozmowy, z której dowiedzieliśmy się, że aby napisać książkę nie trzeba ukończyć żadnej specjalistycznej szkoły, pisarzem bowiem może zostać każdy, niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu. Autorka opowiadała również o tym, jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki, czytała fragmenty „Dynastii Miziołków” i „Pompona w rodzinie Fisiów” oraz rysowała postacie z tych lubianych przez dzieci książek.
Zaproponowała także zabawy, w czasie których młodzi czytelnicy wykazali się doskonałą znajomością nie tylko treści książki o Miziołkach, ale także mogli się zaprezentować w konkurencji opowiadania wymyślanych na bieżąco historii o smokach. Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli nabyć książki autorki i uzyskać autograf.
Książki Joanny Olech były wielokrotnie nagradzane: m. in. „Dynastia Miziołków” została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz nagrodą Dziecięcy Bestseller Roku, „Czerwony Kapturek” z serii Niebaśnie – wyróżnieniem Najpiękniejsze książki roku 2005 oraz honorowym wyróżnieniem w konkursie polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2005.
Laureatom gratulujemy, a Szkołom bardzo dziękujemy za liczny udział w Konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych projektach olkuskiej Biblioteki.
Tekst i zdjęcia: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu