W Parku Miejskim im. Gen. Stefana Buchowieckiego stanął maszt flagowy wykonany w ramach rządowego projektu „Pod biało-czerwoną”.

Zgodnie z założeniami ogłoszonego w ubiegłym roku projektu, takie maszty flagowe o wysokości ośmiu metrów - zostały ustawione w miejscowościach, których mieszkańcy wykazali się inicjatywą i zaangażowaniem. O tym, gdzie rząd sfinansuje zakup oraz montaż masztów i flag decydowały bowiem głosy internautów. W skali całego kraju do finału zakwalifikowało się łącznie 1514 miast i gmin, z czego 97 w Małopolsce (2 w powiecie olkuskim).

- Park miejski, z racji na znajdujący się tam pomnik „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945”, a także obelisk poświęcony generałowi Buchowieckiemu jest miejscem, gdzie od lat odbywają się uroczystości patriotyczne. To bardzo ważny element wychowania patriotycznego, ale także edukacji regionalnej. Jestem przekonany, że maszt z dumnie powiewającą flagą Polski będzie pięknym wyrazem naszego patriotyzmu. – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Pomnik w parku

Warto dodać, że pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” rokrocznie odbywają się uroczystości upamiętniające kolejne rocznice wybuchu i zakończenia II wojny światowej, a także obchodzone 20 stycznia rocznice zakończenia okupacji w Olkuszu.

Sam pomnik został odsłonięty w 1961 roku na olkuskim rynku. Powstał z inicjatywy mieszkańców ziemi olkuskiej, którzy przeżyli wojnę i okupację, a poprzez ufundowanie pomnika chcieli oddać hołd poległym i pomordowanym. Jego autorem był olkuski artysta rzeźbiarz Władysław Marczukiewicz (1920 – 1974), który podczas wojny walczył w szeregach Wojska Polskiego. W 2011 roku, z racji na rewitalizację olkuskiej Starówki, pomnik został zdemontowany, a po zakończeniu renowacji został ustawiony w 2013 roku w Parku Miejskim.

Trzy maszty przed budynkiem

W ostatnich dniach przed budynkiem olkuskiego magistratu zostały ustawione trzy maszty flagowe. Rokrocznie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i znajdującą się przed nim pamiątkową płytą Nieznanego Żołnierza odbywają się uroczystości patriotyczne Narodowego Dnia Niepodległości 11 listopada, a także Święta Konstytucji 3 Maja.