Jak farbować włosy, żeby zachować ich zdrową kondycję?

Farbowanie włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich, który jest wykonywany zarówno w salonach, jak i w domowych warunkach. Technik i sposobów na farbowanie włosów przybywa. Dowiedz się, w jaki sposób rozjaśnić swoje włosy w domu i czy farby, których używamy, są bezpieczne dla zdrowia.

Czy farby do włosów są szkodliwe?

Od wielu lat trwa dyskusja, czy stosowanie farb do włosów może negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Warto podkreślić, że większość farb dostępnych na rynku w swoim składzie zawiera amoniak - dzięki temu produkt może przez długi czas utrzymywać swoją trwałość. Jednak ten składnik może wysuszać włosy, podrażniać skórę i powodować reakcje alergiczne. Co warto jednak zauważyć, farby nie powodują groźniejszych chorób. Jeśli chcemy uniknąć przykrych dolegliwości, takich jak np. pieczenie skóry, warto korzystać z farb zawierających naturalne składniki lub dokładnie sprawdzać, co znajduje się w składzie konkretnego produktu.

Koloryzacja włosów – sposoby

Sposobów na koloryzację włosów jest bardzo dużo - możemy zrobić jednolitą koloryzację czy rozjaśnić tylko część włosów, stosując takie metody jak sombre, ombre czy baleyage. Wybór sposobu w dużej mierze zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać - nawet bardzo popularne rozjaśnianie włosów może przynieść efekt dużej zmiany koloru lub stanowić jedynie delikatne odświeżenie koloru. Osoby, które chcą jedynie poeksperymentować z kolorami, mogą skorzystać z szamponetek, czyli farb, które pozostawiają krótkotrwały efekt, a kolor znika po kilku myciach.

Rozjaśnianie włosów w domu

Rozjaśnianie włosów to nic innego jak pozbawieniu ich pigmentu. Decydując się na wykonanie tego zabiegu w domu, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim rozjaśnianie włosów wpływa na pogorszenie kondycji włosów, dlatego tak ważne jest, aby szczególnie zadbać o ich prawidłową pielęgnację po zabiegu, a także nie rozjaśniać włosów, które są bardzo zniszczone. Do rozjaśniania włosów warto wybrać wysokiej jakości kosmetyki, którymi nie zrobimy sobie krzywdy. Od czego zacząć cały zabieg? Zadbaj o to, aby włosy były suche - warto też powstrzymać się od ich mycia na około 2 dni przed planowanym rozjaśnianiem. Podziel włosy na 4 równomierne pasma - dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci nakładać produkt. Do nakładania farby najlepiej jest używać pędzelka, pamiętaj jednak, aby na dłoniach mieć nałożone rękawiczki ochronne. Podczas rozjaśniania włosów ważne jest to, aby farba nie dotknęła skóry głowy. Pofarbowane partie włosów warto zawinąć w folię aluminiową, dzięki temu efekt będzie dużo lepszy.

Rozjaśniacze to bardzo mocne produkty, dlatego podczas domowego zabiegu trzeba stosować się do zaleceń producenta odnośnie czasu, przez jaki produkt może pozostawać na włosach. Zbyt długie trzymanie farby może zniszczyć włosy. Mniej więcej w połowie czasu możesz sprawdzić, w jakim stopniu włosy są rozjaśnione. Po upływie czasu zmyj farbę za pomocą szamponu. Jeśli odcień będzie zbyt żółty, użyj fioletowego szamponu, którego zadaniem jest stonowanie żółtej barwy. Po całym zabiegu nałóż na włosy odżywkę i dbaj o ich pielęgnację

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Pretty Women