Jaki jest najlepszy czas na konsultację z ortodontą?

Korygowanie wad zgryzu warto wykonać zawsze. Wyprostować zęby można w każdym wieku. Zabieg ten ma wiele korzyści, ponieważ nieprawidłowy zgryz może powodować poważne problemy zdrowotne. Krzywe zęby są bardziej podatne na próchnicę i choroby przyzębia. Ortodonta może pomóc Ci wybrać najlepszy aparat ortodontyczny.

Dlaczego warto wybrać się do ortodonty?

Wady zgryzu mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Krzywe zęby są trudniejsze do czyszczenia i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy. Próchnica to infekcje, które mogą dotyczyć także innych części ciała. W takiej sytuacji częściej pojawiają się choroby przyzębia, a zęby są bardziej narażone na rozwój ropni lub stanów zapalnych dziąseł. Wada zgryzu może również wpływać na fizjonomię żucia i gryzienia pokarmów i obciążać staw skroniowo-żuchwowy. Leczenie ortodontyczne jest dostępne we wszystkich dobrych gabinetach stomatologicznych.

Do czego służą aparaty ortodontyczne?

Wady zgryzu można skorygować za pomocą aparatów ortodontycznych.  Zwykle stosuje się je tylko do prostowania zębów stałych. Aparat ortodontyczny może być stosowany u dorosłych i dzieci. Istnieją też aparaty, które można założyć w celu wyprostowania mleczaków. Jak wiadomo leczenie ortodontyczne, ustawianie zębów wykonuje się zarówno ze względów kosmetycznych, jak i zdrowotnych. Kompleksy spowodowane krzywymi zębami, mogą prowadzić do wielu problemów w przyszłości. Zęby mogą się poluzować i przemieszczać, co może powodować problemy podczas jedzenia czy mówienia.

Wady zgryzu pozostawione bez leczenia mogą powodować również wiele innych problemów. Zwiększają prawdopodobieństwo powstawania kamienia i płytki nazębnej, co może prowadzić do próchnicy i stanów zapalnych zębów.

Wady zgryzu mogą również powodować uszkodzenia szkliwa, nadmierne ścieranie i złamania. Aparat ortodontyczny może pomóc w zapobieganiu tym zjawiskom, jednak aby działał prawidłowo, musi być precyzyjnie założony i dostosowany do wymagań pacjenta.

Kiedy należy nosić aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny najlepiej nosić u dzieci, które mają problemy ze splenieniem lub zgryzem. To przekonanie utrzymywało się przez wiele lat. Stały aparat ortodontyczny jest zalecany dla każdego, kto cierpi na wyżej wymienione problemy.

Aparat może być również konieczny, jeśli Twoje zęby stają się bardzo kruche. Może to być spowodowane nieprawidłowym zgryzem. Tak dzieje się, gdy zęby ocierają się o siebie.

Osoby cierpiące na paradontozę również powinny rozważyć założenie aparatu ortodontycznego. Stan ten może powodować, że zęby stają się słabsze i cieńsze.

Pacjenci, którzy odczuwają częste bóle głowy lub szczęki, również powinni skonsultować się z ortodontą. Nieprawidłowo ukształtowany zgryz może prowadzić do nawracających bólów.

Aparat ortodontyczny można założyć również z innych powodów, takich jak rozchwianie zębów, stłoczenia i zęby zatrzymane.

Koszt aparatu ortodontycznego

Wiele osób martwi się o wydatki związane z leczeniem ortodontycznym. Ceny aparatów ortodontycznych mogą być różne w zależności od materiału. Polskie prawo częściowo refunduje leczenie ortodontyczne dla dzieci do 12 roku życia. W wielu przypadkach możliwe są zniżki - co najwyżej w przypadku aparatów ruchomych. Dotyczy to głównie dzieci, które nie mają zębów stałych.

Aparaty stałe na zęby mogą być drogie. Jednak często są one używane przez kilka miesięcy lub dłużej. Aparaty ortodontyczne wyceniane są na 1500 zł za jeden łuk. Aparaty metalowe są z reguły droższe od aparatów porcelanowych, szafirowych i kryształowych. Należy również wziąć pod uwagę koszt wizyty u ortodonty. Jeśli interesuje Cię wizyta u ortodonty i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź stronę: https://cdcstomatologia.pl/ortodoncja.html.