Ceny mieszkań w Olkuszu: 5 575 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Olkuszu - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Olkuszu wyniosła 5 575 zł/m², o 62 zł, czyli 1,1%, więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują rynek z niewielką zmianą ogólnego poziomu, ale wyraźnymi różnicami między segmentami. Za mieszkania deweloperskie płacono 9 035 zł/m², a za lokale z rynku wtórnego 5 420 zł/m².

Redakcja olkuszonline.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 22 stycznia 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 10 miesięcy.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Olkuszu: najważniejsze liczby

277 500 zł wyniosła mediana ceny całego mieszkania, a 49 m² - mediana powierzchni. Połowa cen za metr mieściła się w przedziale 2 493-7 060 zł/m². To szeroki rozrzut: przy planowaniu zakupu znaczenie ma nie tylko poziom dla miasta, lecz także lokalizacja, metraż i wybór rynku.

Infografika: ceny mieszkań w Olkuszu
Infografika: ceny mieszkań w Olkuszu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)9 035
wtórny5 420

66,7% wyniosła premia rynku pierwotnego względem wtórnego. Taka różnica może odzwierciedlać nie tylko wiek budynków, lecz także lokalizację inwestycji, rozwiązania techniczne i strukturę sprzedawanych lokali. Kupujący powinien zatem porównywać całkowity budżet zakupu i przygotowania mieszkania do użytkowania, a nie samą stawkę za metr.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
35-45 m² (małe 2-pok.)2 493 *
45-55 m² (2-pok.)5 780
55-70 m² (3-pok.)6 320

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

5 780 zł/m² płacono w segmencie 45-55 m², natomiast 6 320 zł/m² w przedziale 55-70 m². Zestawienie nie pokazuje więc prostej zależności, w której większa powierzchnia oznacza niższą cenę jednostkową. Na wynik segmentu wpływa również to, jakie mieszkania i w jakich lokalizacjach trafiają do sprzedaży.

Ceny wg metrażu - Olkusz
Ceny wg metrażu - Olkusz

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

7 174 zł/m² wyniosła mediana w rejonie Skalskie, a 4 267 zł/m² w rejonie Kocatówka-Dodatki. Między tymi poziomami różnica sięga 68%. Pełny wykaz rejonów pokazuje również wyższe i niższe wartości, oznaczone przypisem.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Słowiki8 713 *
Skalskie7 174
Czarna Góra5 924 *
Sikorka5 540
Osiedle Młodych4 325 *
Kocatówka-Dodatki4 267
Glinianki3 253 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Olkusz
Mapa cen mieszkań - Olkusz

Ceny wg części miasta - Olkusz
Ceny wg części miasta - Olkusz

Ceny działek w Olkuszu

107 zł/m² wyniosła mediana ceny działek w okresie ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 1 383 m². Przy porównywaniu gruntów kluczowe są przeznaczenie, dostęp do drogi i uzbrojenie, ponieważ wpływają na możliwość oraz koszt zabudowy.

* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna

Więcej lokalnych informacji z Olkusza jest na olkuszonline.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na olkuszonline.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie mieszkania 277 500 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 5 550 zł. Nie zapłacą go osoby korzystające ze zwolnienia przy zakupie pierwszego mieszkania.

Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 2 312 zł z VAT i podlega negocjacjom. Do tego dochodzą opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej: 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 3 733 zł/m² w 2019 r. do 5 575 zł/m², łącznie o 49%, przy średnim tempie 5,9% rocznie. Wykres pozwala zestawić długoterminową zmianę z ostatnim, znacznie wolniejszym wzrostem.

Trend cen - Olkusz
Trend cen - Olkusz

Olkusz na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. Poziom w Olkuszu jest niższy o 5 917 zł/m².

Powiat olkuski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 381 zł/m²; rok wcześniej 5 556 zł/m² (+14,8%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 6 357 zł/m², czyli o 24 zł mniej niż ta mediana powiatu. GUS liczy cały powiat - razem z gminami wiejskimi - z tego samego rejestru cen, kwartalnie i z dużym opóźnieniem (najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024), dlatego te liczby są tłem dla naszych z ostatnich 12 miesięcy, a nie ich świeższą wersją.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Olkusz-5 575-
Trzebinia15 km5 286-5,2%
Krzeszowice17 km9 564+71,6%
Wolbrom18 km6 763+21,3%
Dąbrowa Górnicza19 km7 133+27,9%

W Trzebini metr kosztował o 289 zł, czyli 5,2%, mniej niż w Olkuszu.

Komentarz analityczny

1,1%, czyli 62 zł/m², wynosi ostatnia zmiana względem poziomu z 2025 r. To tempo niższe od długoterminowych 5,9% rocznie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc od horyzontu: obecny obraz jest bliższy stabilizacji niż tempu wzrostu widocznemu w całym okresie od 2019 r.

6,3% wyniósł roczny wzrost cen mieszkań w Polsce w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Krajowy wzrost nie musi jednak przekładać się równomiernie na miasta: lokalne ceny kształtują relacje między dostępnymi mieszkaniami a możliwościami finansowymi nabywców.

3,75% wynosiła stopa referencyjna na 3 listopada 2026 r. (źródło: NBP, komunikat RPP po posiedzeniu 6-7 października 2026 r.; harmonogram posiedzeń RPP na 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na zdolność kredytową, a przez nią na budżety kupujących i przestrzeń do negocjacji.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu poprawiłaby się przy ograniczonej podaży, mogłoby to wspierać wzrost stawek. Jeśli natomiast oferta rosłaby szybciej niż popyt, większe znaczenie mogłyby zyskać negocjacje. Twarda prognoza kierunku zmian nie jest tu uzasadniona.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Olkuszu?

Mediana wynosi 5 575 zł/m². Połowa cen mieściła się między 2 493 a 7 060 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Olkuszu rosną, czy spadają?

Mediana jest wyższa o 62 zł/m², czyli 1,1%, od poziomu odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Wśród rejonów bez oznaczenia przypisem najwyższa mediana dotyczy rejonu Skalskie: 7 174 zł/m², a najniższa rejonu Kocatówka-Dodatki: 4 267 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Olkuszu?

Dla mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 2 493 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 9 035 i 5 420 zł/m², a premia rynku pierwotnego to 66,7%.

Ile kosztuje działka w Olkuszu?

Mediana wynosi 107 zł/m², a mediana powierzchni parceli to 1 383 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 48 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 listopada 2025 do 22 stycznia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (12 transakcji) i wtórny (36); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-01-22; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji