Ceny mieszkań w Wolbromiu: 6 763 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Wolbromiu z ostatnich 12 miesięcy wynosi 6 763 zł/m². To o 994 zł/m², czyli 17,2%, więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne z aktów notarialnych pokazują kwoty uzgodnione przy sprzedaży, a nie oczekiwania właścicieli z ogłoszeń. Typowa cena zakupu wyniosła 310 000 zł.
Redakcja olkuszonline.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 2 czerwca 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 5 miesięcy.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Wolbromiu: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny działek w Wolbromiu
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Wolbrom na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Wolbromiu: najważniejsze liczby
- 6 763 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 994 zł/m², czyli 17,2% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
- 6 408-6 904 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 310 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
- 47 m² - mediana powierzchni sprzedawanego lokalu.
Mediana wyznacza środek zestawienia: połowa mieszkań miała cenę metra poniżej tej wartości, połowa powyżej. Dla kupującego równie istotny pozostaje całkowity budżet, zależny także od powierzchni.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
Obraz lokalnego rynku wyznaczają mieszkania używane. Mediana rynku wtórnego wynosi 6 763 zł/m² i odpowiada wynikowi dla całego miasta.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
W zestawieniu wyższą cenę metra mają lokale o powierzchni 35-45 m². Mniejszy metraż może oznaczać niższy koszt całego zakupu mimo wyższej stawki jednostkowej, co sprzyja zainteresowaniu kupujących z ograniczonym budżetem.
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 7 325 * |
| 45-55 m² (2-pok.) | 6 431 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
Spośród pokazanych rejonów wyższą medianę ma rejon Nowe Miasto, a niższą rejon Osiedle Bolesława Chrobrego. Przy wyborze mieszkania warto zestawiać lokalizację z powierzchnią i całkowitą ceną lokalu, nie tylko ze stawką za metr.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Nowe Miasto | 7 501 * |
| Osiedle Bolesława Chrobrego | 6 162 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Ceny działek w Wolbromiu
Mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy wynosi 167 zł/m², a mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 2 026 m². Przy zakupie gruntu znaczenie mają również przeznaczenie, dostęp do drogi i uzbrojenie.
Więcej lokalnych informacji z Olkusza jest na olkuszonline.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na olkuszonline.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 310 000 zł na rynku wtórnym należy uwzględnić PCC według stawki 2%, czyli około 6 200 zł. Osoby kupujące pierwsze mieszkanie korzystają ze zwolnienia.
Do budżetu dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 472 zł z VAT oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Wynagrodzenie notariusza można negocjować. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 3 635 zł/m² w 2019 r. do 6 763 zł/m², czyli o 86%, przy średnim tempie 9,3% rocznie. Poniższy wykres pozwala osadzić aktualny poziom cen w dłuższej perspektywie.

Wolbrom na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
Mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego wynosi 11 492 zł/m². W Wolbromiu metr kosztuje o 4 729 zł mniej.
Powiat olkuski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 381 zł/m²; rok wcześniej 5 556 zł/m² (+14,8%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 5 808 zł/m², czyli o 573 zł mniej niż ta mediana powiatu. GUS liczy cały powiat - razem z gminami wiejskimi - z tego samego rejestru cen, kwartalnie i z dużym opóźnieniem (najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024), dlatego te liczby są tłem dla naszych z ostatnich 12 miesięcy, a nie ich świeższą wersją.
Wśród pobliskich miast niższe stawki mają Olkusz i Zawiercie, wyższe natomiast Krzeszowice i Dąbrowa Górnicza.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Wolbrom | - | 6 763 | - |
| Olkusz | 18 km | 5 575 | -17,6% |
| Zawiercie | 26 km | 5 622 | -16,9% |
| Krzeszowice | 28 km | 9 564 | +41,4% |
| Dąbrowa Górnicza | 32 km | 7 133 | +5,5% |
W Olkuszu różnica wynosi 1 188 zł/m², czyli 17,6% na korzyść kupującego.
Komentarz analityczny
O ile wzrosły ceny w lokalnym porównaniu? Wynik 17,2%, odpowiadający 994 zł/m², przewyższa historyczne tempo 9,3% rocznie. Wskazuje to na mocniejszą dynamikę obecnego zestawienia niż długookresowa ścieżka miasta.
W Polsce ceny mieszkań wzrosły w II kwartale 2026 r. o 6,3% rok do roku, a na rynku wtórnym o 6,1% (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny rynek wpisuje się więc w kierunek wzrostowy widoczny także w kraju.
Koszt finansowania pozostaje ważnym mechanizmem popytu. We wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 5,98% (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Niższy koszt kredytu może zwiększać dostępny budżet i ułatwiać zakup także w mniejszych miastach.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania będzie się poprawiać, a oferta mieszkań pozostanie ograniczona, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli podaż wzrośnie lub popyt osłabnie, tempo może wyhamować. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Wolbromiu?
Mediana wynosi 6 763 zł/m², a połowa transakcji mieści się w przedziale 6 408-6 904 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Wolbromiu rosną, czy spadają?
W zestawieniu rosną: mediana jest o 994 zł/m², czyli 17,2%, wyższa od średniej z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Wśród rejonów ujętych w tabeli wyższą medianę ma rejon Nowe Miasto: 7 501 zł/m², a niższą rejon Osiedle Bolesława Chrobrego: 6 162 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Wolbromiu?
Dla małych mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 7 325 zł/m².
Ile kosztuje działka w Wolbromiu?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 167 zł/m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 16 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 19 listopada 2025 do 2 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (0 transakcji) i wtórny (16); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-06-02; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Dla działek w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna. Dane rynku pierwotnego nie pozwalają na porównanie z wtórnym. Lokalna dynamika i wskaźnik GUS dotyczą różnych okresów oraz sposobów porównania, nie są więc bezpośrednio równoważne.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Anonimowa ankieta o autobusach w gminie Wolbrom. Mieszkańcy mogą ocenić komunikację

Dwie przyczepy warte 190 tys. zł zabezpieczone. Podejrzenie dotyczy numerów VIN

Ceny mieszkań: Olkusz, Bukowno, Wolbrom i Klucze - barometr cen transakcyjnych

Zgłoszenia jubileuszy małżeńskich przyjmuje Urząd Stanu Cywilnego w Bukownie

Blisko 4 mln zł na kanalizację. Sieć obejmie cztery ulice i Brzozówkę

Zdjęcia dzieci w sieci mogą krążyć dalej. Policja rozmawia z rodzicami

Wolbrom: 6 763 zł/m² w listopadzie 2026, o 17,2% więcej niż w 2025

Ceny mieszkań w Olkuszu w listopadzie 2026: 5 575 zł/m² i wzrost o 1,1%

Ceny mieszkań w Bukownie w listopadzie 2026: 4 557 zł/m², 0,5% więcej

Aleja Gwiazd Olkuskiego Sportu zaczyna się od człowieka, który nie przestał biegać

Kino Zbyszek otwiera drugą salę. Olkusz zyska więcej seansów i filmowych spotkań.

Olkusz szykuje ekipę na WOŚP. Rusza nabór wolontariuszy

Ponad 905 tys. zł na remont sali gimnastycznej w IV LO w Olkuszu

Do olkuskiej nekropolii pojadą dodatkowe autobusy, ale linia PS zmieni trasę
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Gminy Bolesław - kontakt, referaty i godziny obsługi
- Apteki Jaroszowiec, gmina Klucze, powiat olkuski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Sąd Rejonowy w Olkuszu - kontakt, wydziały, godziny i dojazd
- Biuro Powiatowe ARiMR w Olkuszu - kontakt, godziny, zakres spraw
- Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Olkuszu - turnusy, zawody, zapisy
- Urząd Stanu Cywilnego w Trzyciążu - kontakt, godziny, rejestracja
