Wczoraj (13.11. br.) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu prowadzili działania prewencyjno-kontrolne "Alkohol i narkotyki". Ich celem było eliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego.

W tym dniu prowadzone były wojewódzkie działania „Alkohol i narkotyki” które odbyły się w godzinach porannych od 6.00 do 9.00 w Małopolsce.  Na zawartość alkoholu przebadanych zostało 14401 kierujących, z czego  28 prowadzących pojazd znajdowało się pod wpływem alkoholu.

W Olkuszu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego  sprawdzali stan trzeźwości 405 kierujących, z czego ujawnili 2 kierujących w stanie nietrzeźwości. Jeden, kierujący volkswagenem  miał  blisko 0,6 promila alkoholu w organizmie i został zatrzymany w Sienicznie. Drugi, kierowca forda zatrzymany został w Jaroszowcu. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało u niego ma ponad promil alkoholu.  

Ponownie przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu jest bardzo niebezpieczne i zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy.

Jakie konsekwencje prawne wynikają z jazdy po alkoholu?

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

  • od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 30 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.