Dzisiaj (20.11. br.) policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz przedstawiciele ZUS spotkali się z uczestnikami Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu i rozmawiali z nimi o współczesnych zagrożeniach, na jakie narażone są osoby starsze. Wspólne działania obu instytucji prowadzone są cyklicznie i odbywają się w związku z obchodami Dnia Seniora, które przypadają na listopad.

Podczas spotkania przedstawiciele ZUS udzielali porad emerytalnych i dystrybuowali wśród uczestników materiały informacyjne oraz drobne gadżety. Dla Seniorów przygotowali również słodki poczęstunek. Z kolei przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu omówiły zagrożenia na jakie narażone są osoby starsze, opierając się na przykładach konkretnych spraw prowadzonych w olkuskiej komendzie. Szczegółowo wyjaśniły metody działania oszustów legendą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na litość. Policjantki  instruowały jak uchronić się przed takimi zagrożeniami. Apelowały o ostrożność i rozwagę w zawieraniu umów, pożyczek oraz lokowaniu swoich oszczędności. Zwróciły również uwagę na kradzieże kieszonkowe i miejsca, w których dochodzi do tego typu przestępstw. Mundurowe wspomniały także o bezpieczeństwie na drodze i zachęcały Seniorów do korzystania z odblasków.

Współpraca Policji z różnymi instytucjami  i wszelkie  działania profilaktyczno-edukacyjne mają  ogromne znaczenie w ograniczeniu przestępstw związanych z oszustwami.