Drewniane ogrodzenia są modne, ekologiczne i doskonale spełniają swoją funkcję. Drewnianym płotem możesz ogrodzić całą posesję, ogródek warzywny lub niewielki plac zabaw. Jak odnowić ogrodzenie, aby przywrócić mu dawny blask?
Renowacja drewnianego płotu – kiedy jest konieczna?
Drewniane elementy ogrodowej architektury stale narażone są na kontakt z wilgocią. Negatywny wpływ na ich stan mogą mieć także: silny wiatr, opady atmosferyczne oraz niskie i wysokie temperatury. Trwałość drewnianego płotu, ławki czy huśtawki będzie w dużej mierze uzależniona od jakości drewna i odpowiedniego zabezpieczenia każdego z elementów.
Jednak nawet najbardziej zadbane ogrodzenie od czasu do czasu wymaga konserwacji. Dzieje się tak, ponieważ na przestrzeni lat na powierzchni drewna mogą pojawić się drobne ubytki, rysy lub pęknięcia. Niekiedy również farba blaknie i zaczyna się łuszczyć. Dlatego co najmniej raz na kilka lat warto pomyśleć o odnowieniu drewnianego płotu przy użyciu dobrej jakości farby do drewna.
Renowacja drewnianego płotu w 4 krokach
Odnawianie drewnianego płotu nie zajmuje dużo czasu. Jeśli dobrze przygotujesz się do pracy, możesz uporać się z nią w jeden dzień. Renowację najlepiej przeprowadzać w bezchmurną i bezwietrzną pogodę. Zanim zabierzesz się za malowanie, zaopatrz się w niezbędne akcesoria. Do przeprowadzenia renowacji będziesz potrzebować:
- farby do drewna,
- rękawiczek ochronnych,
- odzieży ochronnej,
- pędzla,
- szlifierki lub papieru ściernego,
- myjki ciśnieniowej.
Nie mniej ważne będzie zabezpieczenie krzewów, drzew i elementów małej architektury, które znajdują się niedaleko ogrodzenia specjalną folią ochronną.
Krok 1. Wybór farby do drewna
Do renowacji drewnianego płotu musisz wybrać farbę, która nada ogrodzeniu piękny kolor, a jednocześnie zabezpieczy strukturę drewna przed zniszczeniem. Najlepsze farby do drewna głęboko wnikają w deski lub belki i tworzą trwałą, elastyczną powłokę, która nie pęka i nie łuszczy się wraz z biegiem czasu.
Jeśli chcesz, żeby Twój ogród był przytulny i mienił się różnymi kolorami, wybierz farbę dekoracyjno-ochronną Sadolin Kolory Ogrodu. W palecie barw znajdziesz najmodniejsze odcienie tego sezonu, w tym między innymi: Sorbet Malinowy, Słoneczną Cytrynę i Turkus Basenowy.
Krok 2. Przygotowanie do malowania
Ten etap obejmuje dokładne sprawdzenie stanu wszystkich elementów ogrodzenia. Po wielu latach użytkowania płot może być bardzo brudny, dlatego warto go umyć przy użyciu myjki ciśnieniowej. Na czystym ogrodzeniu wszelkie ubytki będą doskonale widoczne. Do naprawienia płotu możesz wykorzystać klej do drewna, szpachlę do drewna lub specjalny wosk do wypełnienia ubytków.
Krok 3. Szlifowanie i ścieranie starych powłok
Malowanie nierównej powierzchni jest trudne i zwykle nie przynosi pożądanych rezultatów. Dlatego najpierw zaleca się dokładne wyszlifowanie desek, aby usunąć stare powłoki i uzyskać idealnie gładkie podłoże.
Szlifowanie możesz wykonać przy użyciu profesjonalnej szlifierki lub papieru ściernego. Ważne, aby robić to dokładnie i precyzyjnie. Po usunięciu wszelkich wybrzuszeń i niedoskonałości należy starannie odpylić całe ogrodzenie. Jeśli chcesz zyskać na czasie, wykorzystaj do tego celu domowy odkurzacz.
Krok 4. Malowanie płotu farbą do drewna
Farby do drewna Sadolin doskonale podkreślają strukturę drewna i umożliwiają otrzymanie atrakcyjnego koloru. Jeśli dobrze przygotowałeś płot do malowania, to samo nakładanie farby będzie dla Ciebie czystą przyjemnością.
Sadolin Kolory Ogrodu to produkt, który łatwo się rozprowadza, szybko schnie i zapewnia do 6 lat skutecznej ochrony. Dla uzyskania optymalnego efektu trzeba nałożyć dwie warstwy w odstępie 2-8 godzin. Farby Sadolin Kolory Ogrodu mają wykończenie matowe i występują w wielu zachwycających odcieniach.
Malowanie płotu to świetny sposób na nadanie mu drugiego życia. Ogrodzenie po renowacji będzie cieszyło oko, a zmiana koloru korzystnie wpłynie na walory estetyczne całej posesji. Nowy kolor będzie wspaniale zdobił płot przez wiele lat, dzięki czemu przedłużysz jego żywotność i zaoszczędzisz sporo pieniędzy.