Nie tylko sprzątanie! Administrowanie nieruchomościami w pigułce

Każdy budynek musi być utrzymywany w odpowiednim stanie technicznym i wizualnym. Obowiązek dbania o niego ciąży na wspólnocie mieszkaniowej, deweloperze lub prywatnym właścicielu i jest realizowany za pomocą dwóch usług – zarzadzania i administrowania nieruchomościami. Podczas, gdy ta pierwsza skupia się głównie na istotnych kwestiach dotyczących prawidłowego funkcjonowania obiektu, administrowanie nieruchomościami bywa zwykle kojarzone z samym sprzątaniem.

Na czym polega administrowanie nieruchomościami?

Administrowanie nieruchomościami możemy zdefiniować jako szereg usług, które mają na celu usprawnienie procesów związanych z bieżącą obsługą danego obiektu. Ich realizacją zajmuje się profesjonalny administrator, który koordynuje ze sobą wszystkie prace, planuje je w czasie oraz ponosi odpowiedzialność za ich prawidłową realizację. Korzystanie w zakresie administrowania nieruchomościami z usług profesjonalnych firm nikogo już nie dziwi – to gwarancja właściwej, zgodnej z prawem i przyjętymi normami realizacji całokształtu zadań. A tych jest całkiem sporo!

Na administrowanie nieruchomościami składa się szereg czynności związanych z bezpośrednią obsługą obiektu budowlanego. Kluczowym obowiązkiem, który ciąży na administratorze, jest dbanie o czystość, ład i porządek na terenie obiektu – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, na należących do niego terenach zielonych. Administrator współpracuje w tym zakresie z ekipą sprzątającą, która zajmuje się m. in. myciem klatek schodowych, okien i przeszkleń, odkurzaniem, a także czyszczeniem posadzek na parkingu podziemnym. W sezonie wiosenno-letnim administrator dba także o zieleń i zasadzenia, a w zimie odśnieża i zabezpiecza przed lodem najbliższe otoczenie obiektu. Jego praca ma więc znaczenie także dla bezpieczeństwa użytkowników obiektu.

Oprócz tego, administrowanie nieruchomościami dotyczy także przeprowadzania regularnych przeglądów technicznych budynku, zlecania przeglądów instalacji, a także prowadzenia dokumentacji technicznej. Administrator prowadzi również spis lokatorów lub najemców oraz dba o regularność uiszczania przez nich opłat z tytułu korzystania z obiektu.

Kim jest administrator nieruchomości? Gdzie szukać certyfikowanych profesjonalistów?

Administrator nieruchomości to prawa ręka zarządcy – osoba, która jest odpowiedzialna za dobry stan budynku, bezpieczeństwo jego użytkowników oraz terminową realizację wszystkich, spoczywających na podwykonawcach obowiązków. Współczesne wspólnoty mieszkaniowe chcące zatrudnić osobę, która ma realizować na ich rzecz wszystkie obowiązki związane z administrowaniem nieruchomościami, najczęściej decydują się na współpracę z zewnętrzną firmą.

To sprawdzony wybór, który zapewnia kompleksową opiekę nad nieruchomością, zarówno z zakresu administrowania, jak i zarządzania nieruchomościami. Specjalizujące się w tej branży firmy zatrudniają bowiem w swoich szeregach nie tylko profesjonalnych, certyfikowanych administratorów, lecz także zarządców i innych specjalistów, których wsparcie jest niezbędne dla efektywnego zarządzania i administrowania nieruchomością. Należą do nich m. in. konserwatorzy, elektrycy, ekipy sprzątające, księgowi, radcy prawni i wielu innych.

administrator nieruchomości