W okresie ciszy wyborczej, który obejmował czas od północy 5 kwietnia do zakończenia głosowania, mieszkańcy Małopolski mogli liczyć na wzmożoną obecność i czujność lokalnych sił porządkowych. Policjanci z różnych sekcji zaangażowali się w zapewnienie bezpieczeństwa zarówno w okolicach lokali wyborczych, jak i na drogach prowadzących do nich. Pomimo starań funkcjonariuszy, nie obyło się bez drobnych incydentów, które zakłóciły spokój tego ważnego dla demokracji czasu.
- 32 wykroczenia związane z niszczeniem plakatów wyborczych zostały odnotowane przez policję.
- Wśród zgłoszonych przestępstw znalazło się zniszczenie mienia i publiczne propagowanie nazizmu.
- W jednym z lokali wyborczych doszło do znieważenia członka komisji wyborczej.
- Za agitację i zawieszanie nowych plakatów podczas ciszy wyborczej również wpłynęły zgłoszenia.
Policja Małopolski podjęła szereg działań mających na celu zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa w czasie ciszy wyborczej. Pomimo kilku zgłoszeń naruszających porządek, większość mieszkańców przestrzegała przepisów, ciesząc się możliwością wyrażenia swojego głosu w demokratycznym procesie.
Wśród interwencji, które zwróciły uwagę funkcjonariuszy, znalazło się zatrzymanie trzech osób w Nowym Sączu, podejrzanych o niszczenie plakatów wyborczych. Jedna z nich, będąca w stanie nietrzeźwości, trafiła do aresztu. Inne incydenty obejmowały m.in. pomalowanie banerów farbą w Wieliczce, gdzie szybko ustalono sprawcę, oraz uszkodzenie plakatów w Oświęcimiu, co skłoniło policję do prowadzenia postępowania w kierunku propagowania nazizmu.
Warto podkreślić, że choć większość wyborców zachowywała się odpowiedzialnie, odnotowane przypadki naruszenia ciszy wyborczej stanowią przypomnienie, iż demokracja wymaga od nas wszystkich szacunku dla praw i obowiązków obywatelskich. Policja w dalszym ciągu prowadzi działania mające na celu pełne wyjaśnienie wszystkich zgłoszonych przypadków, potwierdzając swoje zaangażowanie w ochronę wartości demokratycznych.
KPP w Olkuszu