Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym - działania policjantów

Wrzesień to czas intensywnej pracy mundurowych. Policyjne akcje „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, „Bezpieczna droga do szkoły” czy „Odblaskowa szkoła” mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych.

Wczoraj (4 września 2018r.) na terenie powiatu olkuskiego funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod krypt. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W policyjne działania zaangażowanych było 12 mundurowych. W tym dniu policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący - pieszy, a także na zgodne z przepisami poruszanie się pieszych. Policjanci obserwowali skrzyżowania, przejścia dla pieszych i główne ciągi komunikacyjne i pouczyli 46 pieszych, jednakże gdy stwierdzili rażące naruszenie przepisów wypisywali pieszym mandaty. Takich przypadków było 2. Działo się tak, gdy piesi wchodzili wprost pod nadjeżdżający samochód, przechodzili przez jezdnię na czerwonym świetle lub przechodzili w miejscu niedozwolonym.

Pieszy jest tzw. niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ w trakcie "zderzenia" z pojazdem nic go nie chroni. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa etc. Pieszy jest narażony na najpoważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu 20-30 km/h. Przy prędkości 50 km/h pieszy ma około 50 procent szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. Pora jesienno-zimowa, to czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Widoczność na drodze może być zła nawet w ciągu dnia. Pieszy widzi auto, ale sam jest gorzej widoczny nawet tam, gdzie ulice są oświetlone. Podczas złej widoczności pieszy często „zlewa” się wręcz z otoczeniem. Kierowca czasem widzi taką osobę w ostatniej chwili. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Pieszy, który posiada odblask, po zmroku widoczny jest dla kierującego z odległości około 150 metrów. Gdy nie ma odblasku, kierowca zobaczy go dopiero w odległości około 30 metrów.

Niezwykle ważna jest profilaktyka, którą prowadzą policjanci prewencji. Pora jesienno-zimowa to czas intensywnej pracy mundurowych. Policjanci spotykają się w szkołach z uczniami, by porozmawiać z nimi o bezpieczeństwie i przypomnieć im o podstawowych przepisach ruchu drogowego. Już od początku września mundurowi odwiedzają szkoły naszego powiatu. Dużo uwagi poświęcają najmłodszym, którzy dopiero rozpoczynają swoją edukację. Spotykają się także z rodzicami i przypominają im o obowiązkach. Aktualnie Policja prowadzi działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły” ukierunkowane na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w pobliżu szkół. Uczulamy, więc kierujących, aby szczególnie w rejonach szkół, gdzie można spodziewać się znacznego natężenia ruchu pieszych, jeździli ostrożnie i zwracali uwagę na najmłodszych uczestników ruchu.

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Pamiętajmy, aby szykując wyprawkę szkolną dla dziecka zadbać również o to, by przy jego odzieży wierzchniej (na plecaku, na kurtce) koniecznie umieścić element odblaskowy.

Policja przypomina pieszym:

- poruszaj się po chodniku,

- gdy nie ma pobocza może iść po jezdni – lewa stroną i zajmować miejsce najbliższej jej krawędzi, jeden za drugim,

- aby bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni, skorzystaj z przejścia dla pieszych,

- przechodząc przez jezdnię poza przejściem dla pieszych należy znaleźć takie miejsce aby mieć odpowiednią widoczność,

- nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,

- nie wchodź na jezdnię spoza lub innej przeszkody, ograniczającej widoczność drogi.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.