Rekuperacją możemy nazwać energooszczędną wentylację pomieszczeń. Czyli odprowadzanie zużytego i zanieczyszczonego powietrza z dwutlenkiem węgla, a wprowadzanie świeżego. Co ważne powietrze te jest wolne od kurzy, insektów i wszelkich zanieczyszczeń. Podczas okresu grzewczego, powietrze zaciągane z zewnątrz jest uprzednio ogrzewane. Pozwala to nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu. Obecnie montażem rekuperacji w Warszawie czy też w innych miastach, zajmuje się wiele firm.
Instalacja rekuperacji
Przede wszystkim, montaż rekuperacji opiera się na instalacji rekuperatora oraz na prawidłowym rozprowadzeniu wentylacyjnych kanałów w nieeksponowanych miejscach naszego domu. Firmy zajmujące się rekuperacją w Warszawie oraz w innych dużych miastach w Polsce, stosują różne sposoby prowadzenia instalacji. Zależy to też w dużej mierze od rodzaju rekuperacji. Mogą być to stalowe kanały o większych średnicach lub też nowoczesne przewody polietylenowe.
Największe zagęszczenie kanałów spotyka się na nieużytkowych poddaszach, a stamtąd schodzi na niższe piętra. Jeżeli mamy do czynienia z piętrowym domem, musimy pamiętać, że kanały muszą jeszcze być doprowadzone na parter. Rekuperacja zapewnia wietrzenie wszystkich pomieszczeń, oprócz kotłowni i garażu.
Niektóre z pomieszczeń nie posiadają ani wywiewu ani nawiewu, zatem nazywane są pomieszczeniami transferowymi. Przepływ powietrza przez nie zapewniają specjalne podcięcia wykonane w drzwiach. Panuje tam bardzo delikatny ruch powietrza, nie jest on ani słyszalny, ani odczuwalny.
Za najważniejszy element rekuperacji uważa się rekuperator. Aby uzyskać energooszczędną i skuteczną wentylację, należy pamiętać o dobrym doborze rekuperatora. Wybierając za słaby rekuperator, nie będzie on w stanie tłoczyć odpowiedniej ilości powietrza, które zapewni komfort w danym pomieszczeniu. Dodatkowo miejsca te będą nieodpowiednio wentylowane, a co za tym idzie będzie w nich wyjątkowo nieświeżo oraz duszno.
Jest kilka miejsc gdzie można zamontować rekuperator. Może być to garaż, kotłownia bądź inne pomieszczenie gospodarcze. Istotne jednak by nie było to miejsce sąsiadujące z sypialniami czy pokojami dziecięcymi. Należy pamiętać, ze wentylatory rekuperatora mogą być dosyć głośne.
Koszty rekuperacji
Wiele czynników zależy od tego, jaką cenę wyniesie montaż rekuperacji. Jako główne można wymienić:
- typ rekuperatora
- metraż domu
- rodzaj zastosowanej instalacji
- ilość i rodzaj pomieszczeń
Metraż domu i rodzaje pomieszczeń determinują moc rekuperatora, jaki powinien być wykorzystany oraz jak długa musi być wentylacja. Decydując się na konkretną firmę zajmującą się rekuperacją w Warszawie, czy też w każdym innym mieście, należy być przekonanym o jej doświadczeniu w wykonywaniu tego typu prac.
Rekuperacja zamiast wentylacji grawitacyjnej
Decydując się na rekuperację, nie ma potrzeby budowania części kominów do wentylacji, rozszczelnień w oknach, nawiewników, kratek i wentylatorów w łazienkach. Niepotrzebna może okazać się także część otwieranych okien. Doskonałą alternatywą będą nowoczesne stałe szklenia. Potrzebne nie będą też specjalne urządzenia, które gwarantują odpowiedni kierunek powietrza w kominie. W związku z tym, posiadając rekuperacje możemy sporo zaoszczędzić, w przeciwieństwie do inwestowania w kosztowne kominy, nawiewniki w oknach, nasady wspomagające wentylację w kominach czy też okna ze skrzydłami. Warto zauważyć, że same elementy wentylacji grawitacyjnej mogłyby pokryć sporą część kosztów rekuperacji.