Leczenie alkoholizmu to zadanie, do którego trzeba podejść poważnie. Alkoholika nigdy nie można nazwać w pełni wyleczonym, a zatem jego terapia antyalkoholowa musi trwać nieprzerwanie przez całe życie od momentu decyzji o chęci pozostania w trzeźwości. Poznaj najskuteczniejsze metody i poszczególne etapy leczenia uzależnienia od alkoholu.

Warto pamiętać, że alkoholizm to nałóg o dużej tendencji do nawrotów, dlatego istotne jest również nieustające wsparcie otoczenia. Leczenie powinno mieć też charakter kompleksowy i wieloetapowy – tylko wtedy ma bowiem największe szanse na powodzenie.

Terapia antyalkoholowa – etapy leczenia uzależnienia od alkoholu

Metody leczenia alkoholizmu

Alkoholizm jest chorobą mającą podłoże psychiczne, a więc nieodłącznym elementem leczenia jest psychoterapia. Powinno się w niej uczestniczyć nieprzerwanie przez wiele miesięcy, a nawet lat. Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod terapeutycznych przy uzależnieniu od alkoholu (ale też np. narkotyków czy takich czynników behawioralnych jak hazard, praca, seks itp.) jest Program Dwunastu Kroków opracowany przez struktury AA (Anonimowych Alkoholików).

Kolejne etapy tego procesu leczenia opierają się na dokonaniu trwałych zmian we własnej psychice, wypracowaniu nowych postaw czy przyzwyczajeń oraz budowaniu pozytywnych relacji z samym sobą oraz innymi ludźmi. Ważnym elementem modelu proponowanego przez AA są też spotkania terapii grupowej. Grupa wsparcia jest istotna zarówno na początku drogi do trzeźwości, jak i po wielu latach terapii, oferując niezbędne wsparcie, motywację i pomoc w kryzysowych momentach.

Etapy leczenia alkoholizmu

Skuteczna terapia antyalkoholowa powinna być starannie zaplanowana i wdrażana zgodnie ze sprawdzonymi schematami oraz postępami chorego. Pierwszym etapem w przypadku osób głęboko uzależnionych powinien być detoks alkoholowy, który skupia się na usunięciu z organizmu wszystkich pozostałości powodującej uzależnienie substancji. Odtrucie polega na (często wspieranym farmakologicznie) odstawieniu alkoholu, podczas którego mogą wystąpić silne reakcje fizyczne powodowane alkoholowym zespołem abstynencyjnym. Dlatego zaleca się przeprowadzanie procedury pod opieką lekarza. Niekiedy występuje nawet konieczność hospitalizacji. Detoks alkoholowy zwykle trwa kilka dni. Dopiero tak przygotowany pacjent powinien stawić się na leczenie odwykowe.

Leczenie alkoholizmu polegające przede wszystkim na psychoterapii w pierwszym etapie powinno być bardzo intensywne. Zajęcia grupowe oraz indywidualne z terapeutą warto odbywać każdego dnia, tak, aby jak najszybciej zidentyfikować powody powstania uzależnienia oraz wypracować nowe, pozytywne schematy zachowań. Uważa się, że intensywna terapia antyalkoholowa powinna trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Terapia antyalkoholowa może być prowadzona w trybie ambulatoryjnym, dziennym lub stacjonarnym. Zaletą trybu ambulatoryjnego jest dostępność – odpowiednie poradnie znajdują się w każdej większej miejscowości – oraz wygoda, szczególnie dla osób pracujących. Niewielka intensywność terapii bez braku oderwania od dotychczasowego stylu życia wykazuje jednak gorsze rezultaty w porównaniu do terapii dziennej i stacjonarnej. Leczenie w trybie dziennym obejmuje zajęcia trwające zwykle od rana do popołudnia. Nie wymaga zamieszkania w ośrodku, jednak zwykle oznacza konieczność rezygnacji z pracy. Najskuteczniejsza jest terapia prowadzona w trybie stacjonarnym, w wyspecjalizowanym ośrodku leczenia uzależnień. Trwa ona zwykle co najmniej miesiąc i wymaga zamieszkania w placówce. Atmosfera, jaka towarzyszy temu rodzajowi terapii oraz oderwanie się od codziennych obowiązków sprawiają, że ta forma leczenia wykazuje najlepsze rezultaty.

Ostatnim etapem leczenia jest po prostu zachowanie trzeźwości. Pomocne są w tym przypadku dalsze indywidualne spotkania z terapeutą oraz uczęszczanie na mityngi AA lub innych grup wsparcia. Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie i motywacja pacjenta, a także wsparcie otoczenia. W przypadku powrotu do nałogu cały schemat trzeba zazwyczaj powtarzać od nowa.