Przymierzasz się do wybudowania własnego domu jednorodzinnego i wciąż nie wiesz, jak rozwiązań problem ogrzewania budynku tak, aby zapewnić sobie i rodzinie komfort cieplny podczas długich zimowych miesięcy, a jednocześnie nie narażać się na horrendalne koszty? Rozwiązaniem wartym uwagi może się okazać ogrzewanie domu gazem z butli. Metoda ta znajduje coraz większe zastosowanie nie tylko w przypadku domów znajdujących się poza zasięgiem dostawców gazu ziemnego, ale również w centrach dużych miast, gdzie podłączenie się do sieci gazociągowej nie nastręcza większych trudności. Skąd to zainteresowanie gazem płynnym?

Ogrzewanie domu gazem z butli szeroko opisano w sieci. Dlatego, żeby nie powielać informacji, które są już dla Państwa dostępne dzisiejszy artykuł poświęciliśmy aspektom takim jak szeroko rozumiana cena gazu do ogrzewania oraz koszt wykonania odpowiedniej instalacji grzewczej. Dlaczego będziemy pisać o pieniądzach? Bo dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych to właśnie koszty instalacji i jej eksploatacji decydują o wyborze konkretnego rozwiązania, jakim może być ogrzewanie gazowe z butli przydomowej.

Ogrzewanie domu gazem z butli - szukamy alternatyw dla tradycyjnych instalacji grzewczych

Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej – jedna z możliwych opcji

W praktyce decydując się na ogrzewanie gazowe możemy wybrać jedną spośród aż trzech możliwości. Jedną z nich jest ogrzewanie domu gazem ziemnym. Do bezsprzecznych zalet tego medium należy jego dostępność – podawany do instalacji grzewczej bezpośrednio przez przyłącze gazociągowe gaz ziemny sprawia, że możemy całkowicie zapomnieć o uzupełnianiu paliwa w piecu, na co nie moglibyśmy sobie pozwolić decydując się na kocioł grzewczy zasilany paliwami stałymi. Wadą tego rozwiązania może być niższa efektywność grzewcza gazu ziemnego w porównaniu do gazu płynnego, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie budynku lub egzystencję w chłodzie. Cena gazu do ogrzewania różni się bowiem w zależności od wybranego medium oraz jego kaloryczności. Propan butan – mieszanka propanu i butanu przechowywana w zbiornikach w postaci ciekłej – jest bardziej kaloryczny niż gaz ziemny, w związku z czym komfort cieplny w pomieszczeniu można uzyskać przy minimalnych wydatkach na paliwo. Niestety wybór propan butanu wiąże się z koniecznością przechowywania paliwa w zbiorniku. Do wyboru mamy dwie możliwości – zewnętrzny zbiornik na gaz lub ogrzewanie domu gazem z butli. Zbiornik zewnętrzny (dostępny w wariancie naziemnym i podziemnym) to wygodne rozwiązanie, gdyż ze względu na swoją pojemność może z łatwością zaspokoić potrzeby dużej rodziny na energię cieplną bez bardzo częstego napełniania. Jego wadą jest wysoka cena, która znacząco podnosi koszt wykonania instalacji grzewczej. Z pomocą inwestorom, którzy chcą się zdecydować na takie rozwiązanie, ale nie dysponują środkami finansowymi umożliwiającymi zakup zbiornika przychodzą firmy zaopatrujące nieruchomości w gaz płynny. Coraz częściej oferują one możliwość dzierżawy zbiornika za naprawdę niewielkie pieniądze. Obok dzierżawy zbiornika firma zapewnia najczęściej stałe odstawy gazu, dzięki czemu mamy pewność, iż w naszej instalacji nigdy nie zabraknie paliwa.

Ostatnim rozwiązaniem jest wspomniane wcześniej ogrzewanie gazem z butli. Butle dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu mają pojemności mogące zaspokoić nasze potrzeby na gaz w różnych przedziałach czasowych. Zajmują niewiele miejsca i pozwalają cieszyć się tanią i czystą energią bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z zakupem oraz instalacją zbiornika na gaz.