Loga

Projekt „Zagospodarowanie ruin zamku w Rabsztynie w Gminie Olkusz - stworzenie nowego produktu turystycznego”

Wartość projektu: 3 114 883,65zł

Kwota dofinansowania: 1 709 387,32

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 11 Oś 6 Dziedzictwo regionalne, Działanie 6.3 Rozwój wewnętrznych potencjałów regionu Poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów – spr, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – umowę o dofinansowanie pomiędzy Gminą Olkusz a Zarządem Województwa Małopolskiego zawarto w dniu 17 stycznia 2019 r.

Celem projektu, zgodnie z celem osi priorytetowej jest podniesienie atrakcyjności i konkurencyjności regionu w oparciu o zasoby dziedzictwa regionalnego. Zamek Rabsztyn to jedna z ciekawszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd – jego endogeniczny potencjał wynikający z walorów lokalizacji, specyficznych uwarunkowań, zasobów przyrodniczych i kulturowych, wpływa na fakt, iż jest on cennym obiektem krajobrazu kulturowego regionu. Zamek w Rabsztynie, wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego pod nr A-993/M, zgodnie z art. 25 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tj. Dz.U. 2014 poz.1446), należy do najcenniejszych przykładów architektury obronnej w Małopolsce (informacje zawarte w Pozwoleniu Nr 1444/16 Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków).

W ramach projektu wykonane zostanie konstrukcyjne zabezpieczenie zamku w Rabsztynie wraz z adaptacją północnego narożnika części pałacowej. Zagospodarowanie ruin zamku obejmuje adaptacje odkrytych pomieszczeń przedmiotowego narożnika pałacu, na pawilon podziemny, przekryty żelbetowym

stropem, którego zadaniem będzie obsługa ruchu turystycznego, udostępniając zaplecze sanitarne, kawiarnie, salę wielofunkcyjną oraz pomieszczenia pomocnicze. Patio wejściowe pełniło będzie funkcję komunikacyjną i reprezentacyjną. Główna przestrzeń pawilonu przeznaczona zostanie na kawiarnię z zapleczem. Węzeł sanitarny (łazienki: damska, męska i dla osób niepełnosprawnych) zlokalizowany zostanie w centralnej części pawilonu. Wydzielona sala wielofunkcyjna daje możliwość min. realizacji projekcji multimedialnych. W holu zaprojektowano komunikację pionową pomiędzy poziomami -1 i 0 (pawilonem górnym) w postaci klatki schodowej oraz schodołazu. Z zadaszonego pawilonu, który umożliwia funkcjonowanie kawiarni niezależnie od pozostałych pomieszczeń zlokalizowanych poniżej, można udać się na dziedziniec oraz przejść na taras widokowy skąd udostępniony zostanie widok na zielone tarasy wypoczynkowe i scenę.

Widoki, które wzgórze zamkowe oferuje, zostały wzbogacone i udostępnione z nowych punktów. Dla odrestaurowanych pomieszczeń zamkowych zaprojektowano nowy

program funkcjonalny, realizowany w oparciu o nowopowstałą infrastrukturę. Wszelkie prace związane z zabezpieczeniem, konserwacją, uczytelnieniem substancji zabytkowej zaplanowano w myśl zasad konserwatorskich, skupiając uwagę na zachowaniu autentycznej formy i podkreślaniu jej elementów. Projekt przyczyni się do poprawy ładu, estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznej. Inwestycja tworzy kompleksowe przedsięwzięcie łączące przestrzennie, komunikacyjnie i funkcjonalnie elementy infrastruktury ruin Zamku o wysokim, niewykorzystanym dotąd potencjale społecznym.