Niezależnie od tego, czy właśnie zakończyliśmy budowę naszego wymarzonego domu jednorodzinnego, czy też zmodernizowaliśmy instalację elektryczną w obiekcie już użytkowanym, wszystkie roboty elektryczne muszą zostać odebrane. W przeciwnym razie instalacja nie zostanie dopuszczona do użytku. Dlaczego tak jest? Czego tak naprawdę dotyczą pomiary elektryczne? Kto może je wykonać? Na te oraz inne pytania dotyczące prac związanych z wykonywaniem oględzin oraz pomiarów instalacji dopowiada nasz ekspert na co dzień pracujący dla jednej z warszawskich firm elektrycznych.

Dz: Dlaczego pomiary elektryczne są takie ważne?

Ekspert: Żeby zrozumieć wagę, jaką mają pomiary elektryczne zarówno te wykonywane podczas odbioru prac elektrycznych, jak i te wykonywane okresowo trzeba wiedzieć, co i dlaczego podlega pomiarowi. Na pomiary elektryczne składają się tak naprawdę cztery pomiary: skuteczności ochrony przewodów przed zwarciem, skuteczności ochrony przeciwpożarowej, rezystancji izolacji oraz włączników różnicowo-prądowych.

Pomiar skuteczności ochrony przewodów przed spięciem dotyczy oceny prawidłowości działania wyłącznika nadmiarowo-prądowego lub wkładki topikowej, których zadaniem jest szybkie wyłączenie zasilania w przypadku, gdy wartość prądu przekroczy wartość maksymalną dla danej instalacji.

Pomiar skuteczności ochrony przeciwporażeniowej – to na tym etapie przysłowiowy Kowalski może sobie zacząć wyobrażać wagę pomiarów – dotyczy prawidłowości działania urządzenia zabezpieczającego, którego zadaniem jest odłączenie zasilania w przypadku, kiedy napięcie pojawia się na metalowej obudowie urządzenia gospodarstwa domowego, takiego jak pralka czy lodówka. Jeśli w takiej sytuacji wyłącznik różnicowo-prądowy nie zadziała, możemy mieć do czynienia z pożarem.

Pomiar rezystancji izolacji z pewnością nic nie mówi osobom, które na co dzień nie pracują z instalacjami elektrycznymi. W praktyce pozwala on ocenić poziom izolacji przewodów w instalacji elektrycznej. Jeśli poziom izolacji nie jest na dostatecznie wysokim poziomie, a więc wartość rezystancji izolacji jest zbyt niska może to skutkować wadliwym działaniem wyłączników przeciwporażeniowych, których zadaniem jest ochrona użytkowników instalacji przed porażeniem prądem. To dlatego utrzymanie prawidłowego poziomu rezystencji izolacji jest tak ważne.

Ostatni pomiar dotyczy włączników różnicowo-prądowych. Polega on na weryfikacji prawidłowości działania włączników przeciwporażeniowych, których zadaniem – jak już wcześniej mówiliśmy – zabezpieczenie użytkowników instalacji przed porażeniem prądem poprzez natychmiastowe odłączenie zasilania podczas porażenia.

Dz: Kto może wykonać pomiary elektryczne?

Ekspert: Na terenie miasta Warszawa pomiary elektryczne wykonuje m.in. moja firma. Z ofertą można się zapoznać pod adresem http://elektryczneprzeglady.pl/. Bardzo ważne jest, żeby elektryk wykonujący pomiary posiadał stosowne uprawnienia. W naszej branży nazywają się świadectwem kwalifikacyjnym. Pomiary wykonane przez elektryka bez świadectwa są prawnie nieważne.

Dz: Z jaką częstotliwością należy wykonywać pomiary elektryczne?

Ekspert: Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wszystkie instalacje elektryczne powinny być poddane oględzinom, próbom i pomiarom przed oddaniem do eksploatacji. Oznacza to, iż pomiary musimy wykonać za każdym razem, kiedy wykonywana jest nowa instalacja elektryczna lub modernizowana stara. Łączy się to z koniecznością dokonania odbioru prac elektrycznych. Dodatkowo przepisy prawa zobowiązują właścicieli budynku do wykonywania okresowych kontroli nie rzadziej niż raz na 5 lat. Celem takich okresowych kontroli jest weryfikacja stanu technicznego oraz przydatności budynku do użytkowania, także w zakresie instalacji elektrycznej, co wiąże się z koniecznością wykonania oględzin oraz pomiarów elektrycznych.

Pomiary elektryczne – o co tyle krzyku?