Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Nietrzeźwi kierowcy - bilans świąteczny

Kierowcy, którzy znajdują się pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości stanowią poważne zagrożenie na drodze. Alkohol zaburza koordynację ruchową, powoduje problem z utrzymaniem równowagi, opóźnia reakcje i często zwiększa skłonność do podejmowania ryzyka. Wielu kierowców twierdzi, że po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu, zachowuje się normalnie i może wsiąść za kierownicę - nic bardziej mylnego. Osoby po spożyciu alkoholu nie potrafią realnie ocenić swojego stanu psychofizycznego. Wsiadając za kierownicę, narażają swoje życie i innych użytkowników dróg.

Prowadząc działania prewencyjno-kontrolne policjanci codziennie eliminują z dróg tych kierowców, którzy decydują się na jazdę po spożyciu alkoholu. Liczba nietrzeźwych kierowców znacznie zwiększa się w okresie świątecznym, co pokazują policyjne statystyki. Zaledwie w ciągu ostatnich dwóch dni tj. 21 i 22 kwietnia olkuscy policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierowców. Jeden z nich miał ponad 3 promile alkoholu.

21 kwietnia br. około godziny 10.30 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę skody. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma ponad 3 promile alkoholu. Kolejnego kierowcę zatrzymano w Zadolu Kosmolowskim. 22-latek prowadził opla corsę, mając blisko 2,5 promila. Mężczyzna nie miał też uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jeszcze tego samego dnia, tuż po godzinie 22 policjanci z Wolbromia zatrzymali kierowcę, który w Trzyciążu w stanie nietrzeźwości kierował peugeotem i doprowadził do kolizji drogowej. Mężczyzna uderzył w słup telefoniczny, który przewrócił się na jezdnię uszkadzając zaparkowane samochody. Kierowcy została pobrana krew do badania. Po godzinie 23 w Zarzeczu zatrzymano kierowcę gran torino, który miał ponad 2 promile alkoholu. Następnego dnia tj. 22 kwietnia br. około godziny 9 rano, policjanci zatrzymali mieszkankę Katowic. Kobieta kierowała bmw, mając 0,75 promila alkoholu.

Kierowca, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu, to przede wszystkim oznaka nieodpowiedzialności. Musi więc liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Ponadto spowodowanie przez niego wypadku, w którym ginie niewinna osoba, często niesie ze sobą nieodwracalne skutki. Warto więc, przed rozpoczęciem podróży, zastanowić się nad tym, czy prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwości, nie zagrażamy życiu i zdrowiu innym użytkownikom dróg.

Pamiętajmy, że nie ma usprawiedliwienia dla tych, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu!


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.