Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia olkuskiej Biblioteki, w której prezentowane są dwie nowe wystawy: "Czescy i czechosłowaccy twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej" oraz „Birma – w rytmie Tipitaki - Grzegorz Kłeczek”. Wystawy można oglądać w holu biblioteki do końca czerwca.

  • Wystawa "Czescy i czechosłowaccy twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej"

„Czescy i czechosłowaccy twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej”.
Wystawa przedstawia przekrój najbardziej znanych czeskich oraz czechosłowackich autorów XX wieku, klasyków bajki autorskiej lub poezji dziecięcej, którzy znajdują się w czeskich czytankach, bibliotekach oraz biblioteczkach domowych. Wystawę przygotowała pod patronatem Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie lektorka języka czeskiego w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, fragmenty tekstów źródłowych zostały przetłumaczone przez studentów bohemistyki UJ.

  • Birma – w rytmie Tipitaki - Grzegorz Kłeczek

Birma jest światowym centrum buddyzmu therawady. Zniewala ilością świątyń i powagą codziennego życia religijnego jej mieszkańców. Nie ma w niej praktycznie miasta czy też nawet wzgórza bez klasztoru. Mnichów w Birmie jest tyle co wojska – około 500 tyś.

Zasadniczo każdy z mężczyzn jest zobowiązany dwukrotnie wstąpić do klasztoru. Pełnoprawnymi mnichami chłopcy stają się dopiero w wieku 16–20 lat, wcześniej jednak już w wieku 5–6 lat wprowadzani są w społeczność buddyjską w trakcie nowicjatu. Każdy sam decyduje jak długo pozostanie w klasztorze.

Klasztorom Birma zawdzięcza wysoki odsetek ludzi umiejących czytać i pisać, gdyż jeszcze nie tak dawno większość rodziców nie mogła sobie pozwolić na to, aby zapewnić dzieciom edukację i to właśnie w klasztorach dzieci pobierały naukę w podstawowym zakresie.

Dzień klasztorny rozpoczyna się biciem dzwonu jeszcze przed wschodem słońca i poranną modlitwą. Następnie mnisi udają się poza mury klasztoru, gdzie proszą o jałmużnę. Stanowią ją przede wszystkim produkty spożywcze, w oparciu o które przygotowywane są dwa posiłki w ciągu dnia. Jeden o 8 rano, a drugi około południa.

Według tradycji jedzenie po godz. 12 pogarsza zdolności do medytacji, stąd południowy posiłek jest ostatnim. Mnisi po południu studiują buddyjskie pisma w języku pali, w którym zapisana jest tipitaka. Tekstu uczy się na pamięć. Tipitaka to obecnie 38 tomów pism, po około 400 stron każdy.

Do zakonu można wracać dowolną ilość razy. Jednak w przypadku, gdy mnich dopuści się morderstwa, kradzieży, złamie śluby czystości czy też gdy praktyki duchowej używa dla sławy, zostaje wyrzucany z klasztoru i jest skazany na ostracyzm społeczny.

Nikt nie przyjmie od niego jałmużny, co jest nie tylko tożsame z poniżeniem, lecz także uniemożliwia mu gromadzenia zasług.

Birma ma niestety również swoje drugie oblicze. To wieloletnie rządy junty, tragedia cyklonu Nargis, w wyniku którego zginęło około 150 tyś ludzi, czy współczesny dramat mniejszości muzułmańskiej Rohingya, gdzie wojsko wraz z mnichami stosując taktykę spalonej ziemi zmusiło do ogromnego exodusu około 1 mln niebuddyjskiej części społeczeństwa do Bangladeszu.

Grzegorz Kłeczek. Urodził się w 1975 r. Z wykształcenia radca prawny, z zamiłowania fotograf i podróżnik. Założyciel Klubu Fotograficznego w Olkuszu. Organizator wypraw, plenerów i warsztatów fotograficznych. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych - w tym w ramach Cracow Gallery Weekend, Photo Fringe czy Klubu Podróżników Atlantyda. Jego fotografie były również publikowane w magazynach takich jak Duży Format - Gazeta Wyborcza, Digital Photo Video oraz Poznaj Świat. W kręgu jego fotograficznego zainteresowania znajdują się przede wszystkim ludzie i otaczający ich świat. Przemierzył z aparatem ponad 70 państw.