Kredyty we frankach były flagowym produktem wielu banków w pierwszej dekadzie XXI wieku. Klienci byli kuszeni dużo lepszym oprocentowaniem oraz możliwością znacznego obniżenia kosztów. Osoby, które zdecydowały się na kredyt długoterminowy, naraziły się na poważne długi. Na szczęście, pomoc frankowiczom działa coraz sprawniej i pozwala wielu kredytobiorcom na odzyskanie utraconych pieniędzy. Co możemy zrobić w sytuacji, gdy kredyt frankowy doprowadził nas do zadłużenia?
Dlaczego kredyt we frankach nie okazał się opłacalny?
Frank szwajcarski przez wiele lat był postrzegany jako waluta wyjątkowo stabilna i odporna na wahania kursów. Eksperci nie przewidzieli jednak sytuacji, w której Narodowy Bank Szwajcarski celowo dopuści do wzmocnienia swojej waluty, celem niedopuszczenia do nadmiernej deflacji. W roku 2011 sprawdził się czarny scenariusz, w którym rata kredytu we frankach zaczęła piąć się niebezpiecznie w górę. Tym samym, atrakcyjna okazja zakończyła się dla wielu kredytobiorców ogromnym zadłużeniem.
Sytuacja na pewno nie jest czarno-biała, ale biorąc pod uwagę skalę problemu, pomoc dla frankowiczów to bardzo istotne zagadnienie dla gospodarki i sektora bankowości. Prawo coraz częściej staje po stronie pokrzywdzonych klientów, czego efektem są kredyty frankowe wyroki nakazujące zwrócenie nadpłat lub unieważnienie kredytu. Banki robią wszystko, aby chronić swoje interesy, jednak w tym przypadku to frankowicze zaczynają być górą.
Czy można unieważnić kredyt we frankach?
Nie zawsze istnieje możliwość całkowitego unieważnienia kredytu. W końcu jest to pełnoprawne zobowiązanie między klientem a bankiem. Jednak kancelaria radców prawnych Warszawa dowodzi, że liczne umowy z bankiem zawierają pewne nieprawidłowości, które mogą zostać wykorzystane na korzyść frankowiczów. Tym samym, kredytobiorca może odzyskać nadpłatę, która powstała w skutek spłacania zadłużenia wynikającego z ryzyka kursowego. Frankowicze wyroki znają już przypadki, w których kredytobiorca otrzymał nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych zwrotu.
Na czym polega pomoc frankowiczom?
Warto mieć na uwadze, że samodzielna batalia z bankiem rzadko kiedy kończy się happy endem, o ile nie mamy rozległej wiedzy na temat prawa oraz finansów. Lepiej zatem powierzyć nasze interesy w ręce specjalistów. Doświadczone kancelarie, które od lat zajmują się podobnymi problemami, są w stanie błyskawicznie wychwycić wady prawne umożliwiające umorzenie umowy z bankiem. W wielu sytuacjach możliwe staje się również „odwalutowanie” czyli przekształcenie umowy na tradycyjny kredyt złotówkowy.
Warto przeanalizować wyroki sądowe z ostatnich lat. Coraz częściej są one przychylne frankowiczom. Zdaniem sądu, banki często nie wywiązały się z obowiązku należytego poinformowania klienta o dużym ryzyku. W ten sposób, kredyt we frankach pozew umożliwia umorzenie długu powstałego na skutek indeksacji kursowej. Co więcej, pomoc frankowiczom umożliwia nawet odzyskanie części nadpłaty z tytułu płacenia zawyżonych rat kredytu po wzrośnie kursu CHF.
Jak uporać się z kredytem we frankach?
Najlepiej oddać sprawy w ręce doświadczonych specjalistów. Pomoc dla frankowiczów stoi na coraz wyższym poziomie, a sądy coraz częściej uwzględniają rację pokrzywdzonych klientów. Coraz większa liczba banków została zmuszona wyrokiem do umorzenia kredytu we frankach, a także do wypłacenia nadpłaty z tytułu niekorzystnej zmiany kursów. Korzystna dla frankowiczów jest także ostateczna decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii kredytów frankowych.