Po zakupie działki budowlanej przechodzimy do kolejnego etapu, jakim jest wybór projektu domu. Mamy opcję zdecydowania się na już gotowy projekt bądź taki, który będzie wykonany specjalnie dla nas. Decydując się na indywidualny projekt, mamy pewność, że będzie on oryginalny i dopasowany zgodnie z naszymi potrzebami. Jednak należy liczyć się tu z większymi kosztami. Zdecydowanie lepszą opcją będzie wybór gotowych projektów z kosztorysem, który określi nam szacunkowy koszt wykonania budowy.

Projekty domów z kosztorysem - koszt budowy domu i przebudowy

Wykonanie kosztorysu daje nam możliwość sprawdzenia, jaki będzie koszt budowy domu. Mamy do wyboru kupienie projektu domu z kosztorysem lub zlecić jego wykonanie kosztorysantowi. Każda opcja jest dobra, jednak obie potrzebują projektu. Może to być projekt budowlany, ale lepiej zrobić to na postawie projektu wykonawczego, gdyż jest bardziej szczegółowy. Warto wiedzieć, że im dokładniejszy projekt zamówimy u architekta, tym dokładniejszy będzie kosztorys.

Jeśli planujemy przebudowę oraz modernizację domu i zakres tych prac jest duży, to pamiętajmy, że ich koszt może przewyższyć nawet o 40% koszty budowy nowego domu. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest po prostu rozbiórka starego domu i wybudowanie na jego miejscu nowego. Jednak czasami mamy swoje powody, dla których nie chcemy burzyć budynku, ale wolimy go po prostu przebudować. Nierzadko kierują nami względu sentymentalne, a także możliwość rozłożenia modernizacji w czasie.

Projekty domów z kosztorysem - czy warto robić kosztorys budowy domu jednorodzinnego?

Bywa, że zastanawiamy się nad zasadnością kupna projektu z kosztorysem. Wartość samego kosztorysu to około tysiąc złotych, jednak warto ponieść te koszty. Jako inwestor unikniemy w ten sposób sytuacji, w której wartość naszych inwestycji przekroczy zasobność portfela. Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się kosztorys budowy domu.

Kosztorys to bardzo pomocne narzędzie przy wyborze, w jaki sposób będziemy finansowali budowę – czy za gotówkę, czy jednak będziemy musieli skorzystać z kredytu. Dodatkowo pomoże nam zdecydować, jaka to będzie kwota i na jakie etapy należy rozłożyć całe przedsięwzięcie. Znając koszty poszczególnych prac, możemy rozplanować, które z nich musimy wykonać od razu, a które mogą być rozłożone w czasie.

Projekty domów z kosztorysem pozwolą uświadomić nam, czy stać nas, na taki wydatek jak budowa domu oraz w jakim standardzie możemy go utrzymać. Często inwestorom brak świadomości w kwestii wielkości takiego przedsięwzięcia. Dopiero widząc szacunkowe koszty, można zdecydować się na alternatywne wykonanie niektórych elementów, bądź całkowitą rezygnację, w celu oszczędności.

Możemy także dokonać analizy ofert otrzymanych od wykonawców i wybrać najlepszą. Zyskujemy punkt odniesienia, dzięki kwotom wyliczonym w kosztorysie. Możemy porównać czy proponowane rozwiązanie cenowe jest zawyżone, czy też zaniżone, a może wykonane w optymalny sposób. Wiarygodność i atrakcyjność ofert ocenia się w porównaniu do posiadanego kosztorysu.

Zdecydowanie łatwiej jest też rozliczyć wykonawcę z wykonanych prac oraz ilości zużytych materiałów. Każdy kosztorys zawiera zestawienie materiałów wraz z podaną ich ilością. Mamy także szczegółowy opis wszystkich prac, które należy wykonać w związku z danym projektem. Dzięki kosztorysowi możemy na bieżąco kontrolować to, czy na pewno wykonawcy zrobili to, co było konieczne.

Co należy zrobić po zakupie projektu domu z kosztorysem?

Przede wszystkim musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Wybór odpowiedniego wykonawcy nie należy do najłatwiejszej. Należy odrzucić oferty najniższe i najwyższe, tak by wybrać optymalnie w porównaniu ceny do jakości wykonanych prac. Różne propozycja znajdziesz chociażby w tym miejscu https://pracownia-projekty.dom.pl/. Projekty domu z kosztorysem pozwolą nam na rozplanowanie prac wraz z ich czasem realizacji. Przy podpisaniu umowy warto określić trzy podstawowe rzeczy: zakres prac, termin realizacji oraz cenę ich wykonania.

Projekty domów z kosztorysem – czy da się wybudować dom za mniej niż 200 tys. złotych?