Franczyza to coraz popularniejsza forma biznesu, która sprawia, że przedsiębiorcy nie muszą borykać się z forsowaniem swojego innowacyjnego pomysłu na rynku. Nie muszą też pokonywać bardzo dużej bariery wejścia, która w niektórych branżach eliminuje nowe siły na rynku. Franczyza to jednak nie tylko korzyści, to również pewny ryzyka związane z wejściem w biznes, który ma ugruntowaną na rynku markę. Jakimi zaletami i wadami charakteryzuje się biznes franczyzowy? Poniżej przedstawione zostały najważniejsze czynniki, które powinny z powodzeniem odpowiedzieć na pytanie "Czy warto wchodzić we franczyzę?".
Zalety związane z rozpoczęciem biznesu franczyzowego
Brak nowego, innowacyjnego pomysłu na biznes stanowi jeden z głównych hamulców rozwoju biznesu w Polsce. Wiele osób, które pracując na etat, marzą o otwarciu własnej firmy, obawiają się falstartu związanego z tym, że brak nowego i świeżego pomysłu szybko zostanie zweryfikowany przez brak zainteresowania klientów. System franczyzowy całkowicie niweluje ten problem. Rozpoczęcie biznesu franczyzowego wiąże się rozpoczęciem przygody ze znaną i popularną marką. Jest to gotowy biznes, który w praktyce sprawdził się i znalazł zastosowanie na rynku. Rozpoczęcie biznesu franczyzowego jest o tyle korzystne, że wraz z pierwszym dniem działania możemy liczyć na zainteresowanie klientów, którzy już od dawna znają markę. Co więcej, dzięki temu sam start biznesu jest znacznie prostszy, niż w przypadku biznesu zupełnie nowego.
Dzięki otwarciu biznesu franczyzowego zmniejszamy ryzyko szybkiego zamknięcia firmy. Co powoduje, że jest to jedna z najbezpieczniejszych form działalności? Znana marka, sprawdzony pomysł, który znalazł akceptację klientów oraz duże wsparcie ze strony samych franczyzodawców. Często to oni zapewniają nam szkolenie, know-how, doradztwo oraz często finansują nasze pierwsze działania. To właśnie te know-how pozwala nam często na wynegocjowanie znacznie bardziej atrakcyjnych stawek za materiały, towary czy sam czynsz, który przyjdzie nam zapłacić za lokal.
Wady związane z rozpoczęciem biznesu franczyzowego
Warto mieć świadomość, że oprócz korzyści, biznes franczyzowy wiąże się również z pewnymi ryzykami, które koniecznie należy mieć na uwadze. Przede wszystkim zależność od firmy matki. Ta zależność jest określona w umowie, która wskazuje, na jakich polach franczyzodawca ma głos decyzyjny. Jest to z reguły kwestia kreatywności i innowacyjnego podejścia do biznesu. We franczyzie nie ma na to miejsce. Spójność i konsekwencja prowadzenia biznesu w makro skali sprawia, że franczyzobiorca nie może pozwolić sobie na dowolność w kwestiach reklamowych, wizerunkowych lub w obszarze modelu biznesowego czy technologicznego.
Inną wadą tego typu biznesu są opłaty, które pobierane są za możliwość wykorzystania marki do swojej działalności. Wysokość prowizji jest uzależniona od konkretnych zapisów w umowie i może przybrać postać opłaty stałej lub procentowej prowizji od obrotów lub przychodów. Jeśli jednak takie kwestie nie stoją nam na przeszkodzie, biznes franczyzowy to coś, w czym przedsiębiorca może się z powodzeniem sprawdzić.