Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą poważne konsekwencje prawne, ale przede wszystkim jest bardzo ryzykowna. Skutki wypadku spowodowane przez nietrzeźwych kierowców często bywają tragiczne.

Olkuscy policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników dróg i sprawdzają trzeźwość kierowców. Każdego dnia zatrzymują kierowców, którzy prowadzą pojazd na „podwójnym gazie” i eliminują ich z dróg. Pod koniec ubiegłego tygodnia, policjanci zatrzymali kilku takich nieodpowiedzialnych kierowców, w tym kierowców którzy prowadzili auta pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Rekordzistą okazał się mieszkaniec gminy Olkusz, który 6 października po godzinie 10, kierował renault mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie. W Bukownie zatrzymano natomiast 29-latka, który kierował oplem mając 2,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto mężczyzna jechał samochodem pomimo sadowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, który obowiązywał go do 1.09.2023 roku. Z kolei w Wolbromiu zatrzymano do kontroli drogowej kierowcę nissana. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało u niego 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna prowadził nissana pomimo decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.


Policjanci przypominają, że nie tylko jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które przewidziano karę do 2 lat pozbawienia, ale i naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, za które kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności czy niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, gdzie przewidziano karę do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca nie uniknie kary za kolejne prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym. Odpowie za przestępstwo, które jest zagrożone grzywną wymierzoną w stawkach dziennych uzależnioną od dochodu lub karą ograniczenia wolności, lub karą pozbawienia wolności do lat 2, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. zł. do 60 tys. zł.