Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym — czy warto?

Leczenie stomatologiczne kojarzy się wielu osobom z bardzo nieprzyjemnymi doznaniami, które znieczulenie miejscowe nie jest w stanie całkowicie zniwelować. Właśnie dla takich pacjentów coraz częściej stosuje się narkozę, a więc znieczulenie ogólne. Na czym ono dokładnie polega, jakie są jego korzyści i czy warto je stosować?

Znieczulenie ogólne – czym jest?

Znieczulenie ogólne, które potocznie zwane jest narkozą, jest zabiegiem, który pozwala zniwelować czucie całego ciała pacjenta i pozwolić zapaść mu w farmakologiczny sen. Kojarzy się to najczęściej z operacjami chirurgicznymi, jednak coraz częściej jest ono stosowane w stomatologii. Jakkolwiek znieczulenie miejscowe zwykle jest wystarczające do wykonania zabiegu bez większych niekorzystnych doznań, czasem nie można tego tak przeprowadzić.

Narkoza stomatologiczna może być przeprowadzona tylko i wyłącznie pod kontrolą dentysty, jak i anestezjologa. Muszą oni wykonać wszystkie potrzebne badania, do których zaliczymy przede wszystkim morfologię, jonogram, czas protrombinowy, EKG, APTT, jak i kilka innych. Często niektóre badania pokażą wskazówki do tego, jak można przeprowadzić samo badanie – czy dożylnie, czy wdechowo. Można też przygotować pacjenta, na przykład zmniejszając przed zabiegiem ilość leków przeciwzakrzepowych. 

Czy warto skorzystać ze znieczulenia ogólnego?

Korzyści z narkozy zwykle przewyższają jej negatywy, które występują tylko i wyłącznie w przypadku niedokładnego wywiadu lub źle odczytanych badań. Dlatego warto postawić na specjalistów w swojej dziedzinie, jeśli chodzi o usuwanie zębów pod narkozą w Warszawie, jak i w jakimkolwiek innym mieście.

Znieczulenie ogólne jest przede wszystkim świetnym sposobem na zredukowanie stresu u ludzi, którzy mają z tym szczególne problemy. Tutaj mowa również o dzieciach, które cierpią na ostry lęk przed wizytami u dentysty, który często może występować w każdym wieku, przybierając postać dentofobii. Kto jeszcze powinien postawić na znieczulenie ogólne?

  • osoby, które mają uczulenie na miejscowe znieczulenia,
  • pacjenci, którzy mają do usunięcia wiele zębów w różnych miejscach, 
  • każdy, kto pragnie wykonać wszystko w jednym dniu, bez potrzeby rozłożenia zabiegu na wiele dni,
  • w przypadku zagrożenia życia.

Narkoza jest sposobem nie tylko na redukcję stresu pacjenta, ale również na ominięcie wiele problemów fizjologicznych.

Kto nie powinien korzystać z narkozy?

Warto wiedzieć, że nie każdy może skorzystać z korzyści, które niesie znieczulenie ogólne. Przede wszystkim nie można stosować tego sposobu, jeśli występują alergie na substancje do niego używane. Nie można też użyć narkozy, jeśli osoba przechodzi ostre infekcje dróg oddechowych. Oczywiście tak samo jest z nieustabilizowanymi chorobami układu krwionośnego, stąd często podawane są leki przeciwzakrzepowe, zanim poda się samo znieczulenie.

Pamiętajmy, że koniec końców decyzję o zastosowaniu znieczulenia ogólnego podejmuje anestezjolog we współpracy ze stomatologiem. Warto podawać dokładne i prawdziwe informacje, gdyż może to decydować o naszym zdrowiu.