Kto trzyma pudełko na koperty? Ślubny savoir-vivre

Możecie umiejętnie zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom podczas składania życzeń. Jak to zrobić? Bardzo dobrym pomysłem jest pudełko na koperty. Skoro w zaproszeniach jasno sprecyzowaliście, jaką formę podarunków preferujecie, musicie się więc na nie przygotować. Kto odpowiada za skrzynkę na koperty i dlaczego to praktyczny sposób na ich odbieranie?

Pudełka na koperty weselne – kto ma je trzymać?

Odpowiedzialność za pudełko na koperty ślubne bierze na siebie zazwyczaj para świadków. W pewnych sytuacjach praktyczne może być zaangażowanie więcej niż dwóch osób, np. rodzeństwa państwa młodych. Świadek nie musi stale trzymać w dłoniach pudełka ślubnego na koperty - dobrym pomysłem jest postawienie go na stoliku, wokół którego zbierać się będzie prezenty, kwiaty, alkohol i tym podobne upominki. Jeśli z kolei młodzi odbierają życzenia jeszcze pod kościołem (w przypadku ceremonii kościelnej), zwykło się odkładać upominki od razu do bagażnika samochodu.

Jak duże powinno być pudełko na koperty ślubne?

Z jednej strony nie chcecie wyjść na osoby pazerne i naszykować ogromnego pudełka. Z drugiej postawienie na zupełny minimalizm może uniemożliwić umieszczenie w nim koperty w nieco większym formacie niż tradycyjne B5. Dlatego warto posiłkować się gotowymi propozycjami projektantów ślubnych akcesoriów, np. artMA. Bez względu na to, czy wybierzecie białe pudełko na koperty ślubne, czy drewnianą skrzynkę na koperty, możecie być pewni, że format został dostosowany do najczęściej spotykanych na rynku kartek. 

Skrzynka na koperty ślubne czy tekturowe pudełko?

Sporo zależy od motywu przewodniego waszej uroczystości. Jeśli stawiacie na minimalizm i klasykę, skrzynka drewniana na koperty może być świetnym pomysłem. Będzie też ozdobą mieszkania w następnych latach po ślubie, ponieważ można w niej schować wszelkie pamiątki z tego uroczystego dnia. Z drugiej strony tekturowe pudełka są przede wszystkim lekkie i łatwiej dostosować je do innych stylów. Jeśli bliski waszemu sercu jest styl boho, glamour, czy trendy botaniczne, z łatwością odnajdziecie skrzynki papierowe pasujące stylistycznie do obranej przez siebie tematyki. 

Ważne jest również miejsce odbierania życzeń i prezentów. Jeśli aura nie będzie łaskawa, a wy zdecydujecie się na przyjmowanie gratulacji na zewnątrz, pudełko tekturowe znacznie szybciej ulegnie zniszczeniu i być może w przyszłości nie wykorzystacie go już tak dobrze, jak modelu ze sklejki. 

Jak dobrze zorganizować przyjmowanie prezentów?

Duże znaczenie ma miejsce, w którym będzie odbywała się uroczystość. Czy chcecie odebrać życzenia zaraz po zaślubinach? Czy pogoda pozwala na dłuższe przebywanie na zewnątrz? Jak dużo gości pojawi się na uroczystości weselnej? Czy będzie to większość zaproszonych, czy może jedynie garstka? To wszystko musicie przemyśleć, zanim Wasz ślub się rozpocznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by po zakończeniu ceremonii poinformować gości o miejscu i czasie składania życzeń. Może to zrobić świadek, który odpowiedzialny jest też za wszelkie kwestie logistyczne na weselu. Dzięki takiej organizacji odbierania gratulacji całość przebiegnie bez wpadek i zakłóceń.

Podsumowanie

Przyjmowanie prezentów w kopertach do dedykowanego pudełka na dobre wpisało się w ceremonie ślubne. Gustowne pudełko jest z jednej strony bardzo eleganckie, z drugiej natomiast zapewnia uporządkowanie wszystkich kopert. Trudno jest zapanować nad nimi wszystkimi, a co więcej - trzymanie ich w dłoniach lub chowanie do torebki czy w kieszenie marynarki byłoby nietaktem. Pudełko łatwo jest umieścić po momencie składania życzeń w ustalonym miejscu, stanowi ponadto doskonałą pamiątkę po zaślubinach, gdzie można trzymać na pamiątkę kartki z życzeniami od gości.