Sposoby radzenia sobie z kurzem, roztoczami i alergenami

Roztocza, kurz i pyłki to silne alergeny, które potrafią mocno uprzykrzać życie osobom na nie uczulonym. Niestety, bardzo trudno jest raz na zawsze wyeliminować je ze swojego życia. Można natomiast zadbać, by nasz dom lub mieszkanie były czyste i wolne od alergenów. Konieczne będzie regularne sprzątanie i dobry odkurzacz, który dokładnie zbierze i usunie nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Regularne sprzątanie to podstawa, aby utrzymać mieszkanie w czystości i nie dopuścić do osiadania się grubych warstw kurzu i rozwoju roztoczy, które mają silne działanie uczulające. Im dłużej pozostawiamy dom bez sprzątania, tym trudniej będzie później doprowadzić go do stanu komfortowego dla alergików. Systematyczność jednak opłaca się – w czystym domu osoby z alergiami i uczuleniami czują się o wiele lepiej, a uciążliwe objawy znikają.

Odkurzaj i zmywaj na mokro

Aby poradzić sobie z roztoczami, należy systematycznie sprzątać mieszkanie i usuwać kurz oraz zabrudzenia, które są dla nich doskonałą pożywką. Zainwestujmy w solidny, dobrej klasy odkurzacz, który będzie miał sporą moc ssania, usunie nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia i pozostawi powierzchnię podłogi całkowicie czystą. Zwróćmy uwagę na szczotki, które będą dopasowane do powierzchni. Dobrym wyborem jest turboszczotka, która sprząta wyjątkowo skutecznie.

Dobry odkurzacz dla alergików to także taki, który jest wyposażony w skuteczne filtry – na przykład takie dostępne na https://www.ranking-odkurzacz.pl/. Filtry mają za zadanie zatrzymać wszystko, co dostanie się do wnętrza urządzenia, dzięki czemu na zewnątrz wypuszczane jest całkowicie czyste powietrze. Ostatnio bardzo popularne są zamontowane w odkurzaczach filtry HEPA, które mają wysoką skuteczność, nie tylko zbierają kurz i brud z podłogi, ale również z powietrza. Dla alergików takie rozwiązanie jest mocno polecane, bo szybko przynosi pożądane efekty. Podłogi, a także inne powierzchnie w mieszkaniu należy po odkurzeniu umyć na mokro, co zapobiegnie szybkiemu osadzaniu się kurzu.

Pomyśl o oczyszczaczu powietrza

Dobry odkurzacz i regularne sprzątanie pozwalają na utrzymanie domu w czystości i zapewnienie warunków wolnych od alergenów. Do regularnych porządków warto włączyć także częste wietrzenie pomieszczeń, a także inwestycję w oczyszczacz powietrza, który – podobnie jak odkurzacz – wyposażony jest w zestaw filtrów oczyszczających powietrze, nawilżających i neutralizujących drobnoustroje i alergeny. Takie urządzenie przyda się w każdym domu, w którym mieszkają alergicy.