Policja Olkusz: Policja ostrzega! Wypalanie traw jest niebezpieczne, karalne i szkodliwe

3 min czytania

Wypalanie traw to nadal powszechny problem, z którym co roku borykają się służby porządkowe. Pożary, do jakich dochodzi, wskutek utraty kontroli nad ogniem, są poważnym zagrożeniem i stanowią niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt i przyrody. Płomienie niszczą wszystko, co stanie na ich drodze.

Wczesną wiosną wyraźnie wzrasta liczba pożarów spowodowanych wypalaniem łąk i nieużytków rolnych. Doprowadza to do nieodwracalnych , niekorzystanych zmian w ekosystemie. Niestety wśród społeczeństwa, a zwłaszcza wśród rolników, wciąż panuje przekonanie, że wypalenie traw wpływa na polepszenie jakości gleby**.** Tymczasem, wypalanie traw, łąk, nieużytków rolnych, pasów przydrożnych czy szlaków kolejowych jest zabronione.

Zwalczanie powyższego procederu stanowiącego niewątpliwie naruszenie porządku prawnego jest jednym z zadań Policji, która na mocy art. 2 ustawy o Policji obowiązana jest do ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, a także wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców. Tym samym Policja z urzędu” reagować będzie na wszelkie przejawy łamania obowiązującego prawa.

Zgodnie z art. 124 ustawy o ochronie przyrody zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Określony w art. 130a pkt 1 tej ustawy przepis karny stanowi: kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych”. Z kolei w razie ukarania za wykroczenie można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego” (art. 130a pkt 2).

Należy również wskazać przepis art. 30 ust. 3 pkt. 1 3 ustawy o lasach, zgodnie z treścią którego w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  1. rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
  2. korzystania z otwartego płomienia;
  3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje.

Wyczerpanie znamion wykroczenia z art. 82 § 1 kodeksu wykroczeń (niewykonanie obowiązków przeciwpożarowych) zagrożone jest karą aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (do 5000 zł) albo nagany. Natomiast sprawca przestępstwa z art. 163 § 1 kodeksu karnego sprowadzający zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” w przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. W kontekście analizowanej problematyki istotny wydaje się również zapis art. 181 § 1 Kodeksu karnego sankcjonujący przypadki spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, których to sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Apelujemy o rozsądek ! Za większość pożarów traw i nieużytków rolnych odpowiedzialny jest człowiek !

Widzisz pożar ? Alarmuj! Reaguj! Dzwoń pod numer alarmowy 112 !

Wypalanie traw, to także niebezpieczeństwo dla kierowców. Gęsty dym znacznie ogranicza im widoczność na drodze. Może być także przyczyną kolizji i wypadków.

Pamiętajmy, że każda interwencja zastępów straży pożarnej związana jest z wysokimi kosztami. Jednak koszty to nie tylko zużyte środki gaśnicze, paliwo, sprzęt to również ludzkie życie. Kiedy strażacy są dysponowani do gaszenia pożarów traw, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu. Udział w gaszeniu traw może spowodować wydłużenie czasu dojazdu do poważnego zdarzenia i pomoc może przyjść zbyt późno.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu,

olkusz.policja.gov.pl/kol/aktualnosci/31760,Policja-ostrzega-Wypalanie-traw-jest-niebezpieczne-karalne-i-szkodliwe.html

Autor: krystian