W ciągu ostatnich dni, na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku kradzieży i kradzieży z włamaniem. Złodzieje, wykorzystując nieobecność właścicieli włamali się do garażu, piwnicy czy pomieszczenia gospodarczego. Sprawcy ukradli pozostawiony bez nadzoru sprzęt, głównie narzędzia i elektronarzędzia. Łupem przestępców padł również sprzęt wędkarski.
W Wolbromiu złodziej ukradł z pomieszczenia gospodarczego, należącego do jednego z mieszkańców tej miejscowości, gwoździarkę pneumatyczną. Sprawca wykorzystał okazję, ponieważ budynek gospodarczy nie był zabezpieczony. Natomiast w gminie Olkusz włamano się do garażu. Złodziej zerwał kłódkę zabezpieczającą wejście, dostał się do wnętrza budynku skąd ukradł m.in. elektronarzędzia i opony samochodowe. Z kolei w Olkuszu włamano się do piwnicy skąd ukradziono elektronarzędzia oraz sprzęt wędkarski. W każdym z tych przypadków prowadzone jest postępowanie a policjanci dążą do zatrzymania sprawców.
Przypominamy o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia. Pozostawienie wartościowych przedmiotów i urządzeń w łatwo dostępnym miejscu, czy też prowizoryczne zamknięcie drzwi i brak dodatkowych zabezpieczeń z pewnością ułatwi „pracę” włamywaczom i narazi właścicieli na duże straty finansowe.
Jak się ustrzec przed włamaniem? Oto kilka porad:
- Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność domowników np. korespondencji w skrzynce pocztowej.
- Przed wyjściem z domu pamiętaj o zamknięciu okien i drzwi. Jeśli mieszkasz w domu prywatnym nie zapomnij o drzwiach garażu czy piwnicy.
- Nigdy nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w innych łatwo dostępnych dla obcych miejscach.
- Dopilnuj, aby Twoje dziecko nie nosiło kluczy w widocznym miejscu. Mogą one łatwo znaleźć się w niepożądanych rękach.
- Dbaj wspólnie z sąsiadami o sprawność domofonu oraz o to, aby drzwi do klatki schodowej były zawsze zamykane.
- Jeśli możesz zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie mieszkania, domu, piwnicy czy pomieszczenia gospodarczego. Wzmocnij drzwi wejściowe. Zamontuj dodatkowe zamki w drzwiach, nie wyłączając drzwi balkonowych. Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić. Sama kłódka zabezpieczająca pomieszczenie czy budynek nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Łatwo ją przeciąć.
- Zawsze sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych, którzy przyszli np. sprawdzić stan licznika.
- Jeśli wyjeżdżasz na dłuższy okres, przekaż swoje najcenniejsze rzeczy na przechowanie komuś godnemu zaufania.
- Najlepszy sposób ochrony mieszkania, to czujni sąsiedzi, współdziałaj z nimi, świadczcie sobie wzajemne usługi przy pilnowaniu mieszkania.
- Zwróć szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują dom czy mieszkanie.
- Zwróć uwagę również na samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Złodzieje często przed dokonaniem włamania obserwują teren.
- Kiedy zorientujesz się, że doszło do włamania czy kradzieży w domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykaj niczego, opuść pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformuj Policję. Sprawdzanie co zginęło lub co zostało uszkodzone, może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca. Takie działanie z pewnością utrudni pracę policjantów.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń bezzwłocznie powiadom Policję. Skontaktuj się z nami telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.