Ciekawe wydarzenia towarzyszyły obchodom 160 rocznicy śmierci pułkownika Francesco Nullo. Mimo nie najlepszej pogody wzięło w nich udział wielu mieszkańców i turystów. Wydarzenia towarzyszące zostały zorganizowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu wspólnie z partnerami.
W sobotę 6 maja na olkuskim Starym Cmentarzu, dla upamiętnienia 160 rocznicy śmierci pułkownika Francesco Nullo, wiązanki kwiatów na grobie włoskiego bohatera złożyli przedstawiciele władz i organizacji społecznych. Hołd Francesco Nullo, który oddał życie walcząc o wolność Polski złożyli m.in. Ambasador Republiki Włoskiej JE Luca Franchetti Pardo, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie Matteo Ogliari. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz powiatu i organizacji społecznych: Towarzystwa Przyjaźni Polsko Włoskiej oraz olkuskiego oddziału PTTK. Następnie delegacje udały się do Krzykawki, gdzie pod pomnikiem w miejscu bitwy, w której zginął Francesco Nullo odbyła się główna część uroczystości.
Zlot zabytkowych samochodów
Kilkanaście zabytkowych samochodów można było w sobotnie przedpołudnie oglądać na olkuskim rynku. Prezentacja była częścią II Majówki Patriotycznej z okazji 160 rocznicy śmierci płk. Francesco Nullo zorganizowanej przez krakowską Europejską Asocjację Automobilerów. Olkuszanom, którzy przyszli na rynek chyba najbardziej podobał się polski fiat 508 wyprodukowany w 1935 roku. Jak mówił jego właściciel, samochód zagrał m.in. w filmie Vabank.
Z kolei największą atrakcją dla najmłodszych był zabytkowy samochód strażacki „Jasiek”, czyli GAZ AA z 1942 roku ze zbiorów Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Dzieci mogły nie tylko oglądać samochód, ale także przejechać nim honorową rundę wokół rynku. Były też prezentowane zabytkowe fiaty, w tym najmniejszy fiat 500, popularny „maluch” z przyczepą kempingową i sportowe fiaty X1, a także czeska Tarta, Trabant i UAZ.
Po rozpoczęciu imprezy przez Jacka Borzęckiego – prezesa krakowskiej Europejskiej Asocjacji Automobilerów, każdy z właścicieli przybliżał historię swego auta. Zlot starych samochodów nawiązywał do rajdu automobilowego z Bergamo do Olkusza, jaki w czerwcu 1931 roku zorganizował Klub automobilowy z Bergamo – rodzinnego miasta Francesco Nullo. Dlatego na początku majówki delegacja Europejskiej Asocjacji Automobilerów złożyła kwiaty na grobie płk. Francesco Nullo.
Uczestnicy Majówki Patriotycznej mieli okazję zwiedzić ekspozycję Podziemny Olkusz oraz Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Otrzymali też zestawy materiałów promocyjnych Miasta i Gminy Olkusz. Niestety za racji na deszczową pogodę organizatorzy byli zmuszeni do zmiany programu i odwołania planowanego na popołudnie pobytu w Rabsztynie. Organizatorem Majówki była krakowska Europejska Asocjacja Automobilerów, współorganizatorami: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Gmina Bolesław, a partnerami OSP KSRG Olkusz oraz Karczma - Zajazd Podzamcze w Rabsztynie.
Spacer historyczny
Kilkanaście osób wzięło udział w bezpłatnym spacerze historycznym po Starym Cmentarzu zatytułowanym „Śladami powstańców na Starym Cmentarzu”, jaki odbywał się w piątkowe popołudnie. Uczestnicy spaceru oprowadzani przez historyka – regionalistę odwiedzili groby płk. Francesco Nullo, Władysława Romera oraz Ignacego Żelechowskiego ps. Julian, którzy zginęli w bitwie pod Krzykawką.
Uczestnicy spaceru mieli też okazję zobaczyć archiwalne fotografie przedstawiające wygląd samego pomnika, jak i organizowanych tam uroczystości patriotycznych. Potem odwiedzili groby uczestników powstania listopadowego, czyli Romana Bukowskiego (1811 – 1862), właściciela miejscowości Klucze, a także Brunona Zbyszewskiego (1800 – 1868). Spacer odbywał się w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2023” organizowanej przez olkuski magistrat we współpracy z partnerami.
Sesja popularnonaukowa
Wydarzeniem zamykającym cykl imprez towarzyszących obchodom 160 rocznicy śmierci pułkownika Francesco Nullo będzie sesja popularnonaukowa „Gloria Victis – 160 rocznica powstania styczniowego na ziemi olkuskiej”, na którą w piątek 12 maja zaprasza olkuska Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Sesja rozpoczyna się o godz. 17.00. Zainauguruje ją wykład zatytułowany „Powstanie Styczniowe na ziemi olkuskiej” wygłosi prof. dr hab. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego. Następnie dr Mateusz Kamionka z Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz dr Maksym Potapenko z Niżyńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Gogola wygłoszą wykład „Andrej Potebnia – bohater dwóch narodów”. Na zakończenie, Jacek Sypień, redaktor naczelny czasopisma „Ilcusiana” wygłosi wykład „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów powstania styczniowego na ziemi olkuskiej”. Sesji popularnonaukowej będzie towarzyszyła wystawa planszowa poświęcona temu ostatniemu zagadnieniu. Organizatorem sesji pod honorowym patronatem Romana Piaśnika Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, a patronami honorowymi i partnerami: Uniwersytet Jagielloński, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego oraz Sumski Uniwersytet Państwowy.