Już wkrótce wielkie, muzyczne święto, czyli XXIV Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej pod honorowym patronatem Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

W weekend 6 – 8 października, w olkuskiej Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła spotkają się melomani, aby posłuchać niezwykłych utworów muzyki dawnej wykonywanych na zabytkowych organach Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego oraz towarzyszących im występów kameralistów.

- Organy olkuskiej bazyliki, to niezwykle cenny instrument muzyczny. Prawdziwy skarb naszego miasta, z którego możemy być dumni. Dlatego gorąco zachęcam do udziału w muzycznym święcie, jakim bez wątpienia są doroczne Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

W piątek 6 października przed olkuską publicznością wystąpi o godz. 18.30 w koncercie inauguracyjnym Pieter van Dijk, holenderski organista i wykładowca w konserwatorium w Amsterdamie oraz w Hamburgu. Pełni funkcję miejskiego organisty w holenderskim Alkmaar.

Sobota 7 października, to dzień olkuski. Podczas koncertu kameralnego wystąpią artyści olkuscy: organista Maciej Semla (Olkusz), a także Kwartet smyczkowy pod kierunkiem Mateusza Filo (Olkusz) w składzie: Izabela Mistarz — I skrzypce, Elżbieta Pałka — II skrzypce, Katarzyna Filo — altówka oraz Joanna Kurdziel — wiolonczela.

W niedzielę 8 października o godz. 18.30 rozpocznie się Koncert finałowy, podczas którego wystąpi organista Léon Berben (Ostbrinen). Jest on organistą tytularnym zabytkowych organów w kościele św. Andrzeja w Ostönnen (Niemcy), które według aktualnych badań są jednymi z najstarszych organów na świecie. Pełniąc tę ​​funkcję jest odpowiedzialny za organizację cyklu koncertów.

Warto nadmienić, że Dyrektorem Artystycznym XXIV Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej jest prof. Krzysztof Urbaniak. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie doroczna wystawa artystów olkuskich „Harmonia Sacra”, której wernisaż odbędzie się w piątek 6 października o godz. 17.00 w Centrum Kultury (ul. Szpitalna 32).

Organizatorami XXIV Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej są Bazylika Mniejsza pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu, a współorganizatorem Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Partnerami wydarzenia są Województwo Małopolskie oraz Gmina Olkusz, a sponsorami Plast - Met, Alior Bank oraz Centrum Ogrodnicze Ryszard Kafel. Patronat medialny: Przegląd Olkuski oraz Radio Kraków.

Plakat z organami w kościele