Giełda kryptowalut. Jak kupować waluty cyfrowe tanio i bezpiecznie?

Proces taniego i bezpiecznego zakupu kryptowalut wymaga uwzględnienia różnych czynników, by mieć pewność, że transakcja będzie całkowicie udana. Oto porady, które warto poznać przed dokonaniem swojej pierwszej transakcji!

1. Wybierz najlepszą giełdę kryptowalut

Przed rozpoczęciem handlu kryptowalutami, zaleca się poświęcić trochę czasu na zbadanie i wybranie renomowanej giełdy. Jaka jest najlepsza giełda kryptowalut?

Warto poszukiwać platform z dużym doświadczeniem w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności i działających w zgodności z przepisami. Warto uwzględnić wtedy recenzje użytkowników, stosowane na danej platformie środki bezpieczeństwa, obsługiwane kryptowaluty, funkcje handlowe i pobierane przez giełdę opłaty.

Największe giełdy kryptowalut to między innymi Binance, Bybit, Coinbase Exchange, OKX czy Kraken. Można także wybrać polskie giełdy kryptowalut, na przykład Zonda.

2. Porównaj opłaty handlowe

Giełdy kryptowalut mają różne struktury opłat, do których zaliczane są przede wszystkim opłaty transakcyjne, opłaty za depozyt i wypłatę, opłaty za ekspresowe funkcje czy opłaty za przeliczenie waluty.

Warto zatem sprawdzić wcześniej tabele opłat różnych giełd, aby wyszukać najbardziej opłacalną opcję. Należy zatem wybierać giełdy z konkurencyjnymi stawkami opłat i przejrzystymi strukturami opłat, aby zminimalizować koszty transakcyjne i uzyskać lepszy zwrot z inwestycji.

3. Wykorzystaj zlecenia z limitem, aby zaoszczędzić na opłatach

Składając zlecenia kupna lub sprzedaży na giełdach kryptowalut, dobrym pomysłem jest użycie zleceń z limitem zamiast standardowych zleceń rynkowych.

Zlecenia rynkowe są realizowane po aktualnej cenie rynkowej, natomiast zlecenia z limitem pozwalają określić cenę, po której chcesz kupić lub sprzedać dany składnik aktywów. Korzystając ze zleceń z limitem, można zatem potencjalnie zaoszczędzić na opłatach transakcyjnych i uniknąć płacenia wyższych cen, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dużej zmienności rynku.

4. Stosuj odpowiednie środki bezpieczeństwa

Chroń swoje zasoby, aby uniknąć kradzieży swoich kryptowalut oraz danych osobowych.

W tym celu rekomenduje się uwierzytelnianie dwuskładnikowe, a także korzystanie z długich oraz unikalnych haseł, które można przechowywać w menedżerze haseł. Dodatkowo należy ignorować wszelkie próby oszustw, na przykład phishingu w postaci wiadomości z linkami.

5. Zdywersyfikuj swój portfel

Ogranicz ryzyko i zoptymalizuj swoją strategię inwestycyjną, dywersyfikując swój portfel kryptowalut. Dywersyfikacja w tym przypadku polega na kupowaniu wielu kryptowalut zamiast tylko jednej waluty cyfrowej,

Dywersyfikacja zmniejszyć dzięki temu ekspozycję na ryzyko i zwiększyć wartość portfela inwestycyjnego, szczególnie wtedy, gdy na rynku kryptowalut dochodzi do znacznych zmian kursów.

Podsumowując, kupowanie walut cyfrowych tanio i bezpiecznie na giełdach kryptowalut wymaga starannego planowania i zarządzania ryzykiem. Dzięki temu nawet początkujący inwestor może skuteczniej osiągać swoje cele inwestycyjne!