Czym jest poziomica?

Poziomica jak większość z nas wie, służy do pomiaru zarówno poziomu, jak i pionu, wykorzystując do tego grawitację. Niektóre narzędzia tego rodzaju mają dodatkowo wbudowaną libelle rurkową, dzięki której pokazuje poziom z różną dokładnością. Poziomica najczęściej wykorzystywana jest podczas różnego rodzaju remontów, a także prac naprawczych. To jak bardzo będzie precyzyjna, zależy od jej rodzaju, wykonania, jakości, a także użytych materiałów.

Jak mierzyć poziomicą?

Każdy z nas powinien mieć w swoim domu poziomice, która jest bardzo przydatnym narzędziem. Niestety nie każdy wie, jak z niej korzystać. Przedstawimy Wam bardzo prosty proces, dzięki któremu opanujesz technikę jej użytkowania. Co warto więc wiedzieć?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej poziomicy, dostosowanej do pomiaru, jaki chcemy wykonać. Klasyczna służy do sprawdzenia poziomu, a kątowa sprawdzi się podczas pomiaru nachylenia. Dobrze dobrana na pewno wpłynie pozytywnie na wyniki końcowe. Następnym etapem jest samo sprawdzenie pionu i poziomu. Możemy w ten sposób zobaczyć czy obrazy, szafki lub inne przedmioty równo zostały przez nas powieszone. Położona na płaskiej powierzchni poinformuje nas o odpowiednim poziomie. Dzięki niej pozbędziemy się wszelkich krzywizn w mieszkaniu.

Skąd jednak będziemy wiedzieć, że przedmiot leży idealnie prosto? Wystarczy, że podczas przyłożenia poziomicy do danego miejsca będziemy obserwować libelle, czyli pęcherzyk, który znajdować będzie się w jej wnętrzu. Idealnie położony na środku będzie oznaczał, że przedmiot znajduje się w linii prostej, tak jak powinien. Jeśli jednak przesunie się w lewą lub prawą stronę, oznaczać to będzie, że dany element wymaga przesunięcia.

Jaką poziomice wybrać?

Wybór poziomicy, która spełni nasze oczekiwania, jest kluczowy, gdyż to od niej zależy efekt końcowy naszej pracy. Jak zatem wybrać dobrą poziomicę? Poniżej przedstawimy wskazówki, które na pewno nakierują Cię na tę odpowiednią.

Rodzaj poziomicy — do wyboru mamy zarówno poziomicę klasyczną, która idealnie sprawdzi się podczas pomiaru poziomu, oraz kątową, służącą do pomiaru nachylenia kąta.

Długość poziomicy – warto wybrać poziomicę, która będzie zgodna z zakresem pomiarowym. Wystarczy, że zaopatrzymy się w długość 60-120 cm.

Materiał – poziomica aluminiowa jest lekka oraz odporna na korozję, decydując się na drewnianą, będzie bardziej estetyczna, a z tworzywa sztucznego bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne.

Liczba libelli – im jest ich więcej, tym pomiar będzie dokładniejszy. Dobra poziomica będzie posiadała co najmniej dwie takie libelle.

Dokładność – dokładnie +/- 0,5 mm /m powinna być wystarczająca.

Ergonomia – warto sprawdzić, czy dana poziomica będzie dobrze leżeć w naszych dłoniach. Źle dobrana może niekorzystnie wpłynąć na naszą pracę.

Poziomica – jakie są jej rodzaje?

Wiedząc już, czym jest i do czego służy poziomica, a także jak się nią posługiwać i która będzie najlepsza, przyszedł czas zapoznać się z jej rodzajami.

Poziomica z libellą – wyposażona w libelle. Jej dokładność zależy od klasy poziomicy, jakości wykonania, jej długości oraz osadzenia libelli.

Poziomica laserowa – wyposażona w laser, który emituje wiązkę światła w postaci dwóch linii w pionie i poziomie. Oprócz wyznaczenia poziomu może również wyznaczyć równy kąt.

Szeroka oferta poziomic dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/miary-laty-poziomice