XXVI Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Olkuszu - program, artyści i miejsca koncertów

3 min czytania
XXVI Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Olkuszu - program, artyści i miejsca koncertów

Trzy wieczory wyjątkowej muzyki na zabytkowych organach Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego oraz kameralne brzmienia w Podziemnym Olkuszu — od 10 do 12 października wstęp wolny.

  • Olkusz zaprasza na muzyczne święto XXVI Dni Muzyki Organowej i Kameralnej
  • Zobacz kto zasiądzie przy organach i gdzie posłuchać kameralistów
  • Towarzyszące wydarzenia i praktyczne informacje

Olkusz zaprasza na muzyczne święto XXVI Dni Muzyki Organowej i Kameralnej

W weekend 10–12 października w Olkuszu odbędzie się XXVI Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Główne koncerty zaplanowano na godz. 19:15 w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła, gdzie zabrzmią zabytkowe organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego — perła naszej bazyliki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

“Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej to wydarzenie muzyczne, z którego jesteśmy bardzo dumni. Jego wyjątkowość wynika z niezwykłości organów olkuskiej bazyliki, które stanowią unikat – nie tylko w skali Polski, ale całej Europy. Dlatego też gorąco zachęcam do udziału w naszym wspólnym, muzycznym święcie” — Roman Piaśnik.

Organizatorami są Bazylika Mniejsza pw. św. Andrzeja Apostoła oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu; współorganizują Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Starostwo Powiatowe w Olkuszu. Sponsorem wydarzenia jest Centrum Ogrodnicze Ryszard Kafel, patronat medialny sprawuje Przegląd Olkuski.

Zobacz kto zasiądzie przy organach i gdzie posłuchać kameralistów

Inauguracyjny koncert odbędzie się w piątek 10 października o godz. 19:15 w Bazylice Mniejszej. Przy klawiaturze organów wystąpi Ute Gremmel-Geuchen — absolwentka akademii muzycznej w Stuttgarcie (Kempen). W 2012 roku brała udział w nagraniu kompletu utworów organowych Jana Sebastiana Bacha, które zdobyło nagrodę Echo Klassik. Jest organistką tytularną w kościele św. Piotra w Kempen i dyrektorem artystycznym cyklu “Kempen Organ Concerts”.

Koncert kameralny zaplanowano w sobotę 11 października o godz. 19:15 w Podziemnym Olkuszu (Rynek 4). Zagra zespół Klezmorim Trio: Karolina Stasiowska — altówka, śpiew, Marcin Wiercioch — akordeon, Piotr Południak — kontrabas. Muzycy łączą pasję do żydowskiej i bałkańskiej muzyki klezmerskiej — znany skład także olkuskiej publiczności.

Finał w niedzielę 12 października o godz. 19:15 w Bazylice Mniejszej poświęcony będzie muzyce dawnej w wykonaniu dr Artura Szczerbinina (Kraków). W 2016 roku odbył roczne studia w Hochschule für Musik we Freiburgu, a w 2017 roku z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Marcina Szelesta. Przy organach olkuskich wystąpi także prof. Krzysztof Urbaniak (Brema/Kraków) — długoletni dyrektor artystyczny imprezy, który przyczynił się do popularyzacji organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w kraju i za granicą.

Towarzyszące wydarzenia i praktyczne informacje

W piątek 10 października o godz. 16:00 w Centrum Kultury (ul. Szpitalna 32) odbędzie się wernisaż dorocznej wystawy olkuskich artystów “Harmonia Sacra”. To stały element Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, łączący muzykę z lokalnym pejzażem artystycznym.

Plan wydarzeń:

  • 10 października, 19:15 — inauguracja, Bazylika Mniejsza pw. św. Andrzeja Apostoła, Ute Gremmel-Geuchen;
  • 11 października, 19:15 — koncert kameralny, Podziemny Olkusz (Rynek 4), Klezmorim Trio;
  • 12 października, 19:15 — koncert finałowy, Bazylika Mniejsza pw. św. Andrzeja Apostoła, dr Artur Szczerbinin i prof. Krzysztof Urbaniak.

Zapraszamy mieszkańców Olkusza i gości — to okazja, by posłuchać wybitnych wykonań na historycznych organach i zobaczyć, jak muzyka łączy miejsce, historię i doświadczonych artystów.

na podstawie: Urząd Miasta Olkusz.

Autor: krystian