Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

14 marca w MDK w Olkuszu odbyły się Eliminacje Powiatowe do 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego zorganizowane przez Starostwo Powiatowe i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Na scenie zaprezentowała się młodzież szkół średnich powiatu olkuskiego.

Zebranych w imieniu Dyrektor MOK Beaty Soboń powitał Michał Mączka, Kierownik Działu Artystycznego.

DSC 0002DSC 0013

Uczestnicy wystąpili w dwóch kategoriach: poezji śpiewanej i recytacji.

DSC 0016DSC 0021

Prezentacje oceniało przyjazne jury w składzie: Magdalena Medyńska – przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Przemysław Kania – aktor, reżyser, wykładowca akademicki, Michał Skiba – aktor, instruktor teatralny i filmowiec i Adam Radosz – aktor, reżyser i instruktor teatralny, ekspert ds. sektora kultury w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach.

DSC 0027DSC 0034

„Chciałbym opisać najprostsze wzruszenie, ale nie tak, jak robią to inni...” – tymi słowami Zbigniewa Herberta można zobrazować wysiłki młodych ludzi, którzy wykorzystując swoje zdolności recytatorskie i aktorskie starali się przedstawić własną interpretację wybranych utworów.

DSC 0032DSC 0040DSC 0047

Adam Radosz, który wygłosił krótkie podsumowanie konkursu, podkreślił, jak istotna jest interpretacja tekstu. Udzielił młodym recytatorom cennych porad warsztatowych, które będą mogli wykorzystać w dalszej karierze, jeśli zdecydują się podążyć tą drogą.

DSC 0034DSC 0035

Wybrane teksty i rodzaj ekspresji powinny pokazać cały wachlarz możliwości, jakimi dysponuje artysta. Przesłuchanie i opinia wyrażona przez fachowca może być ważną wskazówką, czy coś jeszcze trzeba dopracować, czy może – wybrać inny sposób wyrazu.

DSC 0042DSC 0051

-Bądźcie naturalni, prawdziwi i... samokrytyczni – mówił Adam Radosz.

DSC 0054DSC 0059

Po ogłoszeniu wyników konkursu zarówno młodzież, jak i opiekunowie chętnie korzystali z konsultacji z Adamem Radoszem i Michałem Skibą.

DSC 0065DSC 0070

Oto odczytany przez Michała Skibę protokół z obrad Jury 63. Eliminacji Powiatowych do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się 14 marca 2018 roku w MOK w Olkuszu:

Jury w składzie:

Magda Medyńska, Przemysław Kania, Michał Skiba, Adam Radosz

po wysłuchaniu wszystkich prezentacji postanowiło przyznać

-w kategorii poezji śpiewanej:

I miejsce Patrycji Krymuli z IV LO w Olkuszu (op. Barbara Krawczyk)

wyróżnienie Katarzynie Zajedze z I LO w Olkuszu (op. Anna Baran)

-w kategorii recytacji:

I miejsce Marcinowi Gajewskiemu z ZS w Wolbromiu (op. Piotr Grojec)

II miejsce Wiktorii Knap z ZS w Wolbromiu (op. Beata Kwiatkowska)

wyróżnienia: Adzie Krzystańskiej z IV LO w Olkuszu (op. Agata Majta) i Filipowi Tylibie z ZS Nr 3 w Olkuszu (op. Anna Hajduła).

Do eliminacji rejonowych Jury zakwalifikowało Patrycję Krymulę i Marcina Gajewskiego.