Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Olkusz. Uwaga na oszustów podających się za „prokuratora”

Prowadzone przez olkuską policję i środki masowego przekazu działania profilaktyczne przynoszą efekty. Coraz więcej osób jest świadomych jakie zagrożenia stanowią oszuści wyłudzający pieniądze. Dzięki temu przestępcom często nie udaje się osiagnąć zamierzonego celu.

Wczoraj (12.06.18r.) w Wolbromiu próbowano oszukać 82-letnią kobietę. Na jej telefon zadzwoniła oszustka podająca się za prokuratorkę. Na wstępie wymyśliła historyjkę, że jej wnuczka jest sprawczynią wypadku drogowego i potrąciła pieszą. Oszustka wyjaśniła, że można uniknąć aresztowania wnuczki, ale potrzebne będą pieniądze - 40.000 złotych. Fałszywa „prokuratorka” w taki sposób prowadziła rozmowę, że kobieta skłonna była oddać pieniądze. Na szczęcie do przekazania gotówki nie dopuścił mąż kobiety, który szybko zorientował się, że to oszustwo. Mężczyzna natychmiast skontaktował się z rodziną i o zdarzeniu poinformował policjantów z Wolbromia.

Proceder ten nasila się od lat. Tym razem, dzięki spostrzegawczości starszego pana nie doszło do przekazania pieniędzy.

Pamiętajmy, że pomysłowi przestępcy doskonalą swoje metody i ciągle zmieniają sposób działania. Policja przypomina o zachowaniu rozwagi! Co zrobić w takiej sytuacji?

1. poinformować policję,

2. poprosić o osobisty kontakt podające się za naszych krewnych,

3. nie działać w pośpiechu,

4. potwierdzić informację u innych członków rodziny.

Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z policją, dzwoniąc pod nr alarmowy 997 lub 112. W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi oszuści poruszają się.