Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Już w pierwszej połowie przyszłego roku pasażerowie komunikacji miejskiej z Olkusza, Bukowna, Bolesławia i Klucz będą podróżowali nowoczesnymi autobusami. 18 lipca przedstawiciele Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” oraz przedsiębiorstw Solaris Bus & Coach S.A. i AUTOSAN sp. z o.o. złożyli podpisy pod umowami na dostawę 23 pojazdów. Poza modernizacją taboru, planowana jest również instalacja monitoringu oraz systemu informacji pasażerskiej na placu pod Supersamem w Olkuszu. Wartość całego zadania wynosi 28 mln złotych, z czego około 19,4 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Autobusy umowa

- Dla lokalnej komunikacji miejskiej jest to prawdziwa rewolucja, bowiem w tym momencie nadrabiamy wieloletnie zaległości cywilizacyjne. Jestem przekonany, że dzięki diametralnej poprawie komfortu podróży transport publiczny znacznie zyska na atrakcyjności i będzie chętniej wybierany przez pasażerów – komentuje burmistrz Roman Piaśnik, inicjator pozyskania dofinansowania zakupu nowych autobusów. – Docenić należy zgodną współpracę włodarzy czterech gmin tworzących ZKG „KM” oraz zarządu Związku, którzy doprowadzili projekt do końca, wierząc w potrzebę jego realizacji­ – dodaje burmistrz.

Autobusy umowa

Autobusy umowa

Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, od pierwszej połowy przyszłego roku transport zbiorowy na terenie czterech gmin będzie realizowany z wykorzystaniem 23 nowoczesnych autobusów. 4 duże pojazdy dostarczy przedsiębiorstwo Solaris Bus & Coach S.A., które wyceniło zamówienie na kwotę 4 900 320,00 zł. Popularny Solaris wyprodukuje również 13 średnich autobusów, co będzie kosztowało 15 494 310,00 zł. AUTOSAN sp. z o.o. podejmie się dostawy 6 małych autobusów o wartości 5 445 210,00 zł. Będą to pojazdy niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w wygodne fotele, biletomaty z opcją płatności kartą, monitoring, wifi, ładowarki do telefonów, udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz system nawigacji GPS. Wszystkie spełnią normę emisji spalin EURO VI.

Autobusy umowa

Autobusy umowa

Autobusy umowa

Autobusy umowa

- Jest to wielka chwila dla pasażerów Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Komfort podróży i bezpieczeństwo pasażerów stanowią jedne z priorytetów działalności Związku, a zakup nowych autobusów oznacza znaczną poprawę tych aspektów. Dziękuję w tym miejscu burmistrzom i wójtom czterech gmin: Olkusza, Bolesławia, Bukowna i Klucz, zarządowi Związku oraz wszystkim pracownikom za ogromne zaangażowanie w realizację tego projektu – mówi Tadeusz Chwast, przewodniczący zarządu ZKG „KM”.

Autobusy umowa

Poza modernizacją taboru, planowane jest również wykonanie monitoringu oraz systemu informacji pasażerskiej na placu pod Supersamem w Olkuszu. Wiadomo już, że kamery zamontuje Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe FAKT z Krakowa, natomiast w toku jest procedura wyłonienia dostawcy tablicy informacji pasażerskiej.

Autobusy umowa

Wartość całego zadania wynosi 28 mln złotych, z czego około 19,4 mln zł stanowi dofinansowanie uzyskane dla projektu „Obniżenie emisyjności Gmin Olkusz, Bolesław, Bukowno, Klucze poprzez wykorzystanie niskoemisyjnego transportu miejskiego i organizację zbiorowego transportu publicznego” w ramach Działania 4.5 Niskoemisyjny transport miejski, Poddziałania 4.5.2 Niskoemisyjny transport miejski – SPR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Autobusy umowa

Autobusy umowa

W dniu podpisania umów na dostawę nowych autobusów amatorzy komunikacji miejskiej mogli dokładnie przyjrzeć się jednemu z pojazdów – identycznemu z tymi, które w przyszłym roku zasilą tabor Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Autobus średni Solaris Urbino 10,5 prezentowany był obecnym oraz potencjalnym pasażerom w Olkuszu, Kluczach, Bolesławiu i Bukownie.

Więcej zdjęć z prezentacji autobusu znajduje się na naszym profilu na facebooku: https://www.facebook.com/pg/umigolkusz/photos/?tab=album&album_id=1083891215100052


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.