Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Wypadki i kolizje drogowe w powiecie olkuskim. Bilans ubiegłego weekendu

W ubiegły weekend policjanci ruchu drogowego olkuskiej komendy siedmiokrotnie wyjeżdżali do wypadków i kolizji drogowych w powiecie olkuskim. W skutek tych zdarzeń dwie osoby zmarły a kilkanaście osób zostało rannych. Tragedią zakończył się wypadek w Wierzchowisku i w pobliżu Pazurka koło Olkusza.

W sobotę tj. 08.09.2018 roku około godziny 10.20 na drodze wojewódzkiej nr 783 pomiędzy miejscowościami Pazurek a Chrząstowice samochód osobowy zderzył się z busem. W wyniku tego wypadku zginął 30-letni mężczyzna. Pięciu pasażerów busa zostało rannych.

Do kolejnej tragedii doszło wczoraj tj. 9 września 2018 roku przed godziną 17 w Wierzchowisku. Na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 783 z drogą powiatową 1144K w Wierzchowisku zderzyły się dwa samochody osobowe: renault talia i volvo. Jak wstępnie ustalono, kierujący renault najprawdopodobniej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i uderzył w volvo. Poważnie ranna została jedna z pasażerek renault, którą śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowano do krakowskiego szpitala. Pomimo pomocy medycznej kobieta zmarła w szpitalu. W wypadku drogowym zostały ranne jeszcze trzy osoby tj. kierowca renault i druga z pasażerek oraz kierująca volvo, którzy trafili do szpitala w Miechowie. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Obecny na miejscu technik kryminalistyki wykonał oględziny, sporządził szkic sytuacyjny i zrobił zdjęcia.

8 września 2018 roku po godzinie 19 na Mazańcu w Olkuszu kierujący bmw stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Kierowca i pasażer trafili do olkuskiego szpitala gdzie udzielono im pomocy medycznej.

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych to: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieprawidłowe wyprzedzanie czy niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Aby zapobiec tragicznym sytuacjom Policja apeluje do kierowców:

- o stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników dróg,

- nieprzekraczanie dozwolonej prędkości

- zachowanie ostrożności, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych, ale także po zmroku kiedy w znacznym stopniu ograniczona jest widoczność.