Zaćma jest chorobą, która może prowadzić do ślepoty. Na szczęście, może być skutecznie leczona – w tym celu w miejsce zmętniałej soczewki oka wszczepia się soczewkę sztuczną.

 

Jeszcze nie tak dawno temu diagnoza zaćmy oznaczała ślepotę. Teraz jednak, za sprawą nowoczesnych zabiegów okulistycznych, pacjenci z tą chorobą mogą znowu cieszyć się dobrym wzorkiem.

 

Zaćma objawia się przede wszystkim przez zmętnienie soczewki oka. Osoba chora widzi wtedy obraz jako bardziej zamglony, co prowadzi również do pogorszenia ostrości widzenia oraz mniejszej intensywności postrzegania kolorów.

 

Operacyjne leczenie zaćmy – co to jest?

Jeśli u pacjenta diagnozowana jest zaćma operacja jest jedynym sposobem na przywrócenie właściwej ostrości widzenia.

 

Operacja polega wówczas na usunięciu zmętniałej soczewki oka, która zaburza widzenie, a następnie na wszczepieniu w jej miejsce odpowiednio dobranej soczewki sztucznej. Stosuje się przy tym urządzenia emitujące ultradźwięki, które rozbijają soczewkę naturalną i pomagają w jej usunięciu.

 

Cały zabieg trwa około 20 minut i nie jest związany z dolegliwościami bólowymi dla pacjenta. Może on po około godzinie wrócić do domu.

 

Soczewki stosowane podczas operacji zaćmy

W trakcie operacji zaćmy pacjentowi najczęściej wszczepia się soczewki jednoogniskowe, które pozwalają na poprawę widzenia dali albo bliży. Wobec tego w zależności od wady wzroku pacjenta będzie on musiał nosić wtedy okulary do czytania albo do patrzenia na dalsze odległości.

 

Stosuje się także soczewki pozwalające na skorygowanie ostrości widzenia, dlatego podczas zabiegu pacjent może również poprawić swoją ostrość wzroku.