Niezależnie od tego, czy udało ci się nabyć przyczepę campingową u dystrybutora, takiego jak www.center-camp.pl czy wynająć, planowanie pierwszych dłuższych wakacji w domu na kółkach to prawdziwe wyzwanie dla osoby, która nigdy dotąd nie uprawiała turystyki camperowej i nie wie, z czym to się je.

Właśnie z myślą o takich osobach, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z caravaningiem przygotowaliśmy dzisiejszy artykułów, w którym podpowiadamy na co zwrócić uwagę planując dłuży wyjazd i jak się do niego przygotować. Zapraszamy do lektury.

 

Kraj czy zagranica?

Choć wydaje się to oczywiste, w natłoku wszystkich spraw związanych z planowaniem oraz organizacją pierwszego wyjazdu z naszym mobilnym domem na kółkach (naszym lub wypożyczonym) inaczej będziemy musieli się przygotować do wyjazdu zagranicznego, a inaczej do krajowego. Ten drugi będzie mniej problematyczny, w szczególności ze względu na znajomość obowiązujących przepisów ruchu drogowego oraz brak konieczności zakupu winiet na autostrady. Nie oznacza to jednak, ze zaplanowanie krajowych wakacji w przyczepie jest proste. A z pewnością dla osoby, która robi to pierwszy raz w życiu i jest tym faktem przerażona.

 

Krajowe wakacje w domu na kółkach – jak się do nich przygotować?

Caravaning (lub jeśli wolicie określenie camperowanie) wymaga przygotowania się na dwóch płaszczyznach – przygotowania przyczepy do wyjazdu oraz przygotowania trasy. Oczywiście z czasem, kiedy przyczepę będziemy użytkowali na bieżąco jej przygotowanie do wyjazdu będzie się składało z kilku czynności wykonywanych przez nas automatycznie, ale na początku (oraz za każdym razem, kiedy zdecydujemy się na wynajem przyczepy campingowej czy to od znajomego czy z wypożyczalni) musimy się upewnić, że nasz tymczasowy domek na kółkach jest gotowy do drogi. Co to oznacza?

Przygotowanie przyczepy do drogi obejmuje weryfikację jej stanu technicznego, jak również ocenę jej wyposażenia pod kątem naszych potrzeb i oczekiwań. Te drugie najlepiej przetestować podczas weekendu na sąsiednim polu namiotowym. Już po pierwszym dniu „mieszkania” w przyczepie będziemy wiedzieli, czego nam brakuje, czego jest za dużo i która żarówka LED miga doprowadzając nas do szału. Tego typu spostrzeżenia warto odnotowywać. Pamięć ludzka jest ulotna, a tak wszystko będziemy mieli na papierze w postaci check listy, posługując się która wprowadzimy wszystkie niezbędne zmiany i udogodnienia.

Weryfikacja stanu technicznego naszego domu na kółkach może się wiązać z koniecznością skorzystania z pomocy stacji kontroli pojazdów. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli przyczepa przez długi czas stała w miejscu i była nieużytkowana. Problem oceny stanu technicznego nie powinien dotyczyć przyczep z wypożyczalni, ale przed wypożyczeniem caravanu warto dopytać, czy wszystkie niezbędne badania techniczne zostały wykonane.

 

Przygotowanie trasy

Caravaning to przede wszystkim wolność, jaka przejawia się w możliwości swobodnej modyfikacji planu wyjazdu w zależności od upodobań, aktualnego nastroju czy atrakcyjności zwiedzanej okolicy. Jeśli dane miejsce nie przypadło nam do gustu, wystarczy wskoczyć do samochodu i odjechać. Jeśli natomiast w dniu planowanego wyjazdu czujemy niedosyt, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na polu zostać jeszcze dzień lub dwa. Niestety to podróżnicze flow przychodzi z czasem… Na początku wyprawa z domem na kółkach to dla większości turystów tak niewyobrażalny stres, że wyruszenie z domu bez listy wszystkich pól namiotowych znajdujących się na drodze przejazdu do miejsca docelowego jest czymś niewyobrażalnym. Dlatego jeśli dopiero zaczynasz tego typu podróże, a przez myśli przebiegają ci wyłącznie czarne scenariusze sprawdź wszystkie pola namiotowe na trasie planowanego przejazdu i w najbliższej okolicy. Zapisz ich adresy oraz telefony kontaktowe do zarządców. Pamiętaj również o tym, że pola namiotowe są otwarte w określonych godzinach, oznacza to, że po ich zamknięciu nie będziesz już mógł na nie wjechać, chyba że wcześniej uprzedzisz zarządcę o planowanym przyjeździe. Administratorzy pól namiotowych to bardzo sympatyczni ludzie, którzy na ogół starają się odpowiadać na potrzeby swoich gości.